TASUTA tarne al. 39€

ATOOPILINE DERMATIIT

Naha niiskustasakaalu häirumine on paljude problemaatiliste nahaseisundite sümptom. Üheks levinuimaks neist on atoopiline dermatiit ehk nahapõletik, mida põeb elu jooksul ligikaudu 20% maailma elanikkonnast.

Enamasti avaldub atoopiline dermatiit lapsepõlves ning arvatakse, et 90% juhtumitest saavad alguse enne viiendat eluaastat.  Haigus väljendub kuivas, sügelevas, punetavas ja lõhenevas nahas ning kulgeb ägenemis- ja paranemisperioodidega. Atoopikute ägedamad haigushood jäävad enamasti sügis-talvisele perioodile ning suviti on haiguse kulg leebem.

Kas atoopilist dermatiiti on võimalik välja ravida?

Vaatamata paljudele teadusuuringutele, on tänaseks lõplikult välja selgitamata, kuidas täpselt atoopiline nahapõletik tekib ja millest põhjustatud. Tegemist on mitmefaktorilise haigusega, kus rolli mängib immuunsüsteem, keskkond, naha mikrofloora ja pärilikkus. Seetõttu ei ole võimalik haiguse teaduslikel meetoditel põhinev väljaravimine, kuid on võimalik leevendada nahapõletiku sümptomeid ja sellega kaasnevaid ebamugavusi. AD sümptomite leevendamine baseerub õigete nahahooldustoodete kasutamisel, põletikuprotsesside vaigistamises, naha mikrofloora tasakaalustamises ning allergeenide ja ärritajate vältimises.

Põletiku vaigistamiseks kasutatakse ägedas AD faasis hormoonsalve (peamiselt kortikosteroide) ning kui hormoonsalvid ei aita sümptomeid kontrolli all hoida võidakse määrata kaltsineuriini inhibiitorravi (nt pimekromiilus). Viimaseid üritatakse ravis vältida kuna FDA (USA Food and Drug Administration) andmetel võivad need omada soovimatuid tagajärgi. Paraku on hormoonravil palju kõrvalmõjusid (naha kaitsebarjääri lõhkumine, kollageeni sünteesi takistasmine, võimalikud süsteemsed mõjud kehale jms) ning hormoonravi on vastunäidustatud pikaajalisel kasutamisel.

Mitte-farmakoloogilised ja alternatiivsed ravimeetodid

Lisaks farmakoloogilistele AD sümptomite leevendajatele tutvustame siinkohal ka erialases kirjanduses kajastatud alternatiivseid ja mitte-farmakoloogilisi meetodeid atoopilise nahapõletiku sümptomite vähendamisel.

Niisutavate kreemide kasutamine

On tõestatud, et mida korrapärasemalt ja tihedamalt kasutatakse niisutavaid kreeme, seda leebemad on atoopia ägenemishood ja sellega kaasnevad ekseemid. Samuti on uuringud näidanud, et regulaarne niisutavate kreemide kasutamine vähendab hormoonravimite tarvitamise vajadust AD patsientidel. Tänaseks ei ole lõplikult selge kui palju ja tihti niisutavaid kreeme kasutada tuleks, kuid soovituslikult võiks atoopilise nahaga inimesed kreemitada vähemalt 2x päevas ning vajadusel rohkem.

Tööstusliku kanepiseemneõli manustamine

2005. aastal Soomes Kuopio Ülikoolis (tänase nimega Ida-Soome Ülikool) tehtud uuringu kohaselt leiti, et atoopilise dermatiidiga inimeste sümptomid leiavad leevendust Finola sordi kanepiseemenõli manustamisel. Nelja nädala jooksul manustati kliinilises uuringus täiskasvanud patsientidele kaks supilusikatäit kanepiseemneõli ning leiti, et vähenes patsientide naha sügelus ja ravimite tarvitamise vajadus. Võib oletada, et selle taga on kanepiseemneõlis sisalduvate asendamatute rasvhapete – linoolhape ja alfalinoleenhape –  kõrge sisaldus ning gammalinoleenhape (GLA), mis kõik on olulised naha lipiidse barjääri moodustumisel. Tänaseks on kanepiseemneõli ainus teadaolev taim maailmas, mille seemneõli sisaldab kõiki neid rasvhappeid sellistes kontsentratsioonides.

Empiiriliste teadmiste põhjal soovitab LUMI atoopilisele dermatiidile läheneda terviklikult ning lisaks õigetele nahahooldustoodete kasutamisele manustada asendamatuid rasvhappeid ka seespidiselt!

D-vitamiin ja naha mikrofloora tasakaalustamine

Nii inimese nahk kui seedekulgla on koduks miljonitele kasulikele bakteritele ning tasakaalus mikrofloora aluseks meie tervisele. Värskemaid teadusuuringud näitavad ära seose AD ja bakteri Staphylococcus aureus  vohamise vahel. AD põdevatel inimestel on nahal tunduvalt enam antud patogeenset bakterit (kuni 90% nahal elavatest mikroorganismidest) ja vähem teisi kasulikke baktereid.

Seega saab AD sümptomeid leevendada läbi naha mikrofloora tasakaalustamise. Üheks võimaluseks on D-vitamiini manustamine, mis intensiivistab kehaomase antibiootikumi katelitsidiini tootmist. See peptiid vastutab patogeenide nagu Staphylococcus aureus hävitamise eest nahal. Teaduskirjandus soovitab D-vitamiini toidulisandina sisse süüa või veeta mõõdukalt aega päikese käes, sest ka UVB kiirgus suurendab D-vitamiini tootmist nahas. Seetõttu on suviti atoopiline dermatiit üldiselt taanduvas staadiumis.

Soovitatakse vältida mikrofloorat häirivaid kemikaale. Säilitusaineterikkad ja parfüümiga nahahooldustooted mõjuvad naha mikrofloorat kahjustavalt ning annavad võimaluse ühe patogeense mikroorganismi võimutsemisele. Eelistama peaks looduslikke vaakumpakendis nahahooldustooteid, milles puudub mikrofloorat kahjustav keemia. Mitmed uuringud on toonud positiivse seose probiootikumide manustamise ja enam tasakaalus naha mikrofloora vahel.

“Wet-wrap” teraapia

Ägedate haigushoogude ajal kasutatav meetod, mille korral niisutav kreem (või ravim) määritakse niiskele nahale, seejärel mässitakse naha ümber niiske marli või riie ning ümber pannakse kuivad riided. Sellega tekitatakse nahale ekstreemselt oklusiivne (veekadu takistav) kiht ning paraneb oluliselt naha niiskustasakaal. Ühtlasi luuakse füüsiline barjäär, et takistada naha kratsimist, mis aitab omakorda vältida ekseemi ägenemist. On tõestatud, et “wet-wrap” tehnoloogia abil on võimalik vähendada kasutatavate hormoonravimite hulka ja oluliselt tõsta naha niiskustasakaalu.

Psühholoogiline nõustamine

Atoopilise dermatiidi ägenemishood on tugevasti seostatavad inimese emotsionaalse pingega. Sageli võib stessiga toime tulemiseks olla abi lähedasega rääkimisest või ka vastava eriala spetsialistiga konsulteerimisest. Oluline on see just atoopikutest laste puhul. Pea meeles, et sa ei ole selles probleemis üksinda ning ära karda otsida abi.

 

Atoopilise naha hooldamine

Ägeda põletiku taandudes jääb sageli atoopikut kimbutama kuiv, kare ja ketendav nahk. Kui sümptomid on saadud kontrolli alla on oluline regressiooni hoidmiseks regulaarselt kasutada baaskreeme ehk niisutavaid kreeme, et parandada naha lipiidset kaitsebarjääri ja vähendada naha niiskuskadu. Õiged nahahoolduse vahendid on võimelised oluliselt vähendama atoopikute vaevusi.

 • BIO-KLINIK RAHUSTAV JA SÜGAVNIISUTAV KEHAKREEM, 200ml.
  Esimene eestimaine prebiootiline ja hüpoallergeenne kreem atoopilisele nahale. Kanepiseemneõlis sisalduvad sarvkihi jaoks olulised kehaomased lipiidid ja nende tootmist aktiveerivad ühendid. Õli aitab taastada naha loomulikku kaitsebarjääri ja  suurendada sarvkihi veesisaldust. Hüaluroonhape seob nahas vett ja vähendab naha kuivust. Bakteriaalne tasakaal taastub tänu kreemi sobivale pH-tasemele ja seal sisalduvatele prebiootikumidele. Lisaks sisalduvad kreemis rahustavad taimsed ühendid, mis pakuvad leevendust põletikulisele nahale. Toode on vaba ärritavatest lõhnaühenditest ja säilitusainetest. Sobib kasutamiseks nii täiskasvanutele kui lastele.
 • LUMIderm KEHAÕLI, 100ml.
  Säilitusainete vaba kehaõli koosneb 75% kanepiseemneõlist, mille unikaalne rasvhapete sisaldus aitab nahal säilitada niiskust ning mõjuvad soodsalt atoopilisele nahale. Tootes sisalduv uurea on kergelt antiseptilise toimega ning vähendab naha sügelust. Toode on parfüümivaba ja ei kahjusta naha mikrofloorat. Atoopilise dermatiidiga inimestele soovitame õli ka lisada pesemisvahendite hulka, et vähendada vee kuivatavat mõju nahale. Sobib kasutamiseks nii täiskasvanutele kui lastele.
 • KANEPIÕLI 500ml 
  Sisse võtta toiduga nii hommikul kui õhtul üks supilusikatäis.
 • PROBIOOTIKUMID RegActiv Essential ME-3
  Tartu Ülikoolis välja arendatud bakteril on nii antioksüdantne kui põletikuvastane mõju.

 

Mida vältida atoopilise naha hooldustoodetes?

 • EBASOBIVA PH-ga TOOTED. Naturaalsed niisutusfaktorid ja sarvkihi lipiidne barjäär aitavad hoida lisaks niiskusele ka nahale omast pH-d, mis on oluline epidermaalse barjääri tõhusaks toimimiseks ning ebasobiva mikrofloora kasvamise takistamiseks. Seetõttu nahahooldustooted peaksid toetama naha loomulikku pH-d ning soovitatav toodete pH peaks jääma vahemikku 4,5-6,2.  Kosmeetikatooted ja pesemisvahendid, mis muudavad naha pH-d aluselisemaks, eemaldavad nahalt kaitsva lipiidkihi. Sellise efektiga võivad olla seebid ja tugevad detergendid, mis nt sisaldavad naatrium laurüülsulfaate (sodium lauryl sulfate – SLS).
  SLS-i kasutati nahahooldustoodetes esimest korda 1958. aastal kui avastati, et selle aine abil on võimalik luua õli-vees emulsioone. Tänaseks on aga leitud palju nahasõbralikumaid emulgaatoreid ning kuiva nahaga inimestele ei ole soovitatav kasutada mitte ühtegi peale jäetavat ega mahapestavat toodet, mis sisaldab SLS-i.
 • NAHA MIKROFLOORAT HÄIRIVAD TOOTED. Säilitusainete rikkad kreemid on nagu antibiootikumid, mida iga päev endale peale määrid. Tulemuseks on tasakaalust väljas naha mirkofloora, mis annab võimaluse patogeensete bakterite nagu Staphylococcus aureus vohamisele.
 • ÄRRITAJAD NAGU ALKOHOL VÕI PARFÜÜM. Nahka ärritavad ühendid nagu alkohol ja parfüüm kahjustavad naha lipiidset barjääri ning põhjustavad sellega naha edasist kuivamist. Alkohol lahustab koheselt nahalt lipiidse kihi ning parfüüm, mis koosneb suures osas alkoholist, on kosmeetikumides kõige sagedasemaks tundlikkuse põhjustajaks. Paraku nahahooldustoodete turustamise ja käivete suurendamise eesmärgil lisatakse neid nahale kahjulikke ühendeid endiselt toodetesse, et rõhuda ostuotsuses inimeste emotsioonile. Alkohol annab kreemidele mõnusa kerge tunde ning parfüüm soodustab nn “lõhnameele šhoppamist”. Naha hooldamisele on neil ühenditel ristvastupidine toime ning seetõttu soovitame tungivalt neid ühendeid kosmeetikumides vältida.

  Nahale kasulikud alkoholid. Pika ahelaga alkoholid (nt cetearyl alcohol) on eraldiseisev ühendite rühm, mida aetakse sageli segi kahjulike alkoholidega.  Kui lühikese ahelaga alkoholid (etanool, isopropüül alkohol) on nahale kuivatava ja ärritava mõjuga, siis pika ahelaga alkoholid käituvad kui niisutajad ja emulgaatorid.

Nõuanded atoopilise dermatiidiga inimestele

NIISUTUS SEEST JA VÄLJAST

 • Kasutada korrapäraselt kvaliteetseid niisutavaid kreeme. Niisutavaid kreeme soovitatakse kasutada vähemalt 2x päevas, vajadusel rohkem.
 • Naha kaitsebarjääri toetamiseks tarvitada asendamatuid rasvhappeid ka seespidiselt. Nt tarvitades kanepiseemneõli.

HOIA NAHA MIKROFLOORA TASAKAALUS

 • Väldi parfüümaineid nahahooldustoodetes ja eelista vaakumpakendites tooteid, kuhu pole lisatud mikrofloorat häirivaid sünteetilisi säilitusaineid
 • Manusta D-vitamiini või viibi mõõdukalt päikese käes

PUHASTUSRITUAAL

 • Pesemisel eelistada kuumale veele leiget ning vältida liiga sagedast pesemist
 • Last vannitada vaid pehmendatut vees (lisatud vette niisutavat õli – nt LUMIderm kehaõli)
 • Eelistada seebivabasid pesemisvahendeid ning lisada pesuvahenditele sarvkihi kaitsebarjääri parandavaid niisutajaid. Beebide pesemisel soovitame kasutada puhast vett ja õli.
 • Mitte kasutada karedaid käterätikuid ning hõõrumise asemel patsuta nahk kuivaks
 • Pärast pesemist kasuta koheselt niisutavaid kreeme

ALLERGIA

 • Vältida ärritavaid faktoreid
  • Lapsed on sagedamini allergilised lehmapiimale, munale, kalale, pähklitele ja nisule
  • Teismelised ja täiskasvanud atoopikud  on enamasti allergilised loomadega seotud ja õhus olevatele (tolmulestad, hallitus) allergeenidele.

Seejuures arvatakse, et allergia ei ole atoopilise dermatiidi põhjuseks vähemasti 50% juhtudest.

RIIETUS

 • Riietuses eelistada orgaanilisi materjale sünteetilistele ning puuvillaseid materjale villastele. Samuti on näidatud, et siidist riiete kandmine mõjub atoopilisele nahale soodsalt

OLMEKEEMIA JA KESKKOND

 • Vaadata kriitilise pilguga üle kogu kodus kasutatav “keemia”. Pesu pesemisel eelistada looduslikke ja lõhnatuid tooteid.
 • Sügelemise vastu aitab jahedam keskkond

STRESS

 • Katsuda vältida negatiivseid emotsioone ja stressi ning vajadusel konsulteerida psühholoogidega.
 • Teadlikult maandada stressi näiteks jooga või meditatsiooniga