TASUTA tarne al. 39€

Kristel Kuslapuu: „Pooldan aeglast toitu, aeglast moodi ja aeglast kosmeetikat.“

Moekunstnik Kristel Kuslapuu FOTO: Aleksander Kelpman

Kristel Kuslapuu (26) on LUMI arvates üks omanäolisemaid ja sisukamaid moekunstnikke Eestis, kes tegeleb loomingus ühiskonna valupunktidega. Stereotüüpe lõhkuvat Kristelit on viimastel aastatel märgatud ka välismaal. Pärast edukat esinemist sügisesel New Yorgi moenädalal võitis noor naine prestiižse koha Ones To Watch moevõistlusel. Võidu tulemusena tutvustab Kristel oma uut kollektsiooni Londoni moenädalal, kuhu minekule ka LUMI õla alla pani.  

Kristel vestles LUMI kaasasutaja Märdiga oma loomingust, aeglasest tarbimisest ja sellest, mis elu elamisväärseks teeb. Rääkisime ka nahahooldusest ja andsime tooteid testida.

Mis on üldse Ones To Watch? Miks see oluline on?

Ones To Watch on maailma üks tähtsamaid moevõistlusi ja noore talendi otsijaid. Sinna kandideerib sadu disainereid üle maailma ja lõpuks võidab 4 parimat. Võit garanteerib kollektsiooni näitamist Londoni moenädalal. Fashion Scouti Ones To Watch etendused on ühed enim oodatud etendused seoses Londoni moenädalaga.

Kas selline siht on koguaeg silme ees olnud? Või hoopis ettekujutus protsessist?

Üldkarkass on paigas, kuid üritan oma uksed võimalikult lahti hoida. Vahel viskab elu palju huvitavamaid võimalusi, kui meie endi loodud sihid meie silme ees. Seega kõlab mulle intrigeerivamalt pigem protsess. Liiga kivistunud siht on justkui sundabielu.

Kuidas ideed tekivad? 

“Take your broken heart, make it into art” kui kasutada USA näitleja ja humoristi Carrie Fisheri sõnu.

Millest uus kollektsioon räägib?

Uus kollektsioon nimega “Hero” räägib kapseldunud ühiskonnast. Hakkasin selle temaatikaga rohkem tegelema peale Stockholmist naasmist, kus õppisin ja olin praktikal ligi aasta. Eemal elades ja tagasi tulles on ühiskondade erinevusi palju kergem märgata. Ilmselt meie väiksuse tõttu on meil palju suurem vajadus sulanduda, et tunda ennast turvaliselt ja kaitstuna teiste halvakspanust. Kollektsioon “Hero” peegeldab meie ühiskonna loodud normide mõju, mida see indiviidile tekitada võib. Sotsiaalne ärevus kui tänapäeva haigus. “Hero” küsib, miks on teatud käitumismaneerid normiks saanud ja heaks kiidetud samal ajal, kui teised maha laidetud. Miks me tunneme hirmu ja ohtu kõige teistsuguse suhtes, märkamata, et tegelikult erinevus rikastab. Samuti uurib uus kollektsioon, miks on meie ühiskonnas nii kinnistunud kindlad meeste- ja naisterõivad. Kas ei oleks aeg endale teadvustada, et inimene on kõige atraktiivsem just siis, kui kannab seda, milles tunneb end vabalt ja enesekindlalt? See ei eelda aga meestelt pükse ning naistelt seelikut, kuid ka ei välista seda.

Mis tähendab sinu jaoks punkti panemine kollektsioonile? Mis on sinu jaoks protsessi lõpp?

Minu kollektsioonidel ei ole üldiselt ei ühest algust ega ka lõppu. Kunstnikele on väga vajalikud piirangud, sest muidu ei saaks mitte miski valmis. Tihti saab otsustavaks ajalimiit, muidu kasvaks kollektsioon elusa organismina üha suuremaks. Jah, pean oma kudumeid elusorganismideks.

Miks sa nii aeglaselt omi asju teed?

Ma ei tee oma asju aeglaselt vaid lausa väga aeglaselt. Kudumine on minu jaoks kui meditatsioon.  Mida rohkem aega edasi läheb seda vajalikumaks ma seda pean. See on justkui kohustuslik peegeldus liigtarbimise ühiskonnale. Mida aeglasemalt hingad seda kauem elad. Seega mina pooldan aeglast toitu, aeglast moodi ja aeglast kosmeetikat.

Kuidas rahaliselt see kõik välja mängib? Sul pole e-poodi Amazonis või oma showroomi?

Prioriteediks on praegu ennast harida ja avardada piiranguteta. Ei ole mõtet endale kuhjata maist vara nii palju, et see kasvatab juured. Ilmselt on plaanis jätkata õpinguid magistrantuuris. Praegu saab mu asju soetada TALIst ja NuNordikust või kampsuneid otse minu käest. Mulle hetkel sobib selline variant hästi. Kui saan vanemaks, jõuan ka oma juuri kasvatada.

Mille pärast südant valutad?

Kui mul oleks süda, siis see peksaks praegu väga aktuaalse liigtarbimise taktis. Inimesed peavad rohkem teadvustama, kes nende tooteid teevad, kus kohast need tulevad ja kuidas nad meile mõjuvad ja kuidas nad mõjuvad maailmale meie ümber.

Mis teeb elu elamisväärseks?

Otsimine, eneseharimine, armastus.

Ja lõpetuseks tuleme tagasi moe juurde. Kas moes on triip või täpp?

Triip. Triibud. (naerab)

Naha ankeet

Kristel rääkis, mis seis nahaga on, mis on kasutusharjumused ja soovid. LUMI pakkus lahendusi näpunäidete ja toodete näol.

LUMI: Mis olukorras nahk on?

Kristel: Kollektsiooni ettevalmistamise periood on ülimalt stressirikas ja magamata, mistõttu näitab nahk oma problemaatilisemat ja aknelisemat palet. Muidu võiks öelda, et on  kombineeritud.

LUMI: Näokreemiks läheb Tundra sarja AHA-BHA niisutuskreem. Aknelisele nahale mõeldud kreem tasakaalustab põletikulist nahka, toida ja niisutab. Lisaks soovitame ka Tundra näovett. Hõbepajust pärit salitsüülhape võitleb põletikuga, raudrohi on rahustaja ning mõjub stressirikkal ajal eriti mõnusalt. Kasuta spreina suvalisel hetkel kui vajad lisatoonust või vatipadjaga puhastuse lõpetamiseks. Puhastuseks ise soovitame Niisutavat puhastuspiima.

Kristel:  Ma ei viitsi vatipadjaga möllata. Arvan, et puhastuspiim ei sobi mulle. Toonikut polegi varem kasutanud.

LUMI: Hoolimata nimest puhastuspiim, ei pea seda traditsiooniliselt vatipadjaga kasutama. Pumbatäis piima näole sisse masseerida ja maha loputada. Kui see tehtud võib toniseerida näoveega otse pudelist. Seega vatipadjandust vaja pole. Aga võib, kui soovi on. Lisaks soovitame Superbloom silmaseerumit, mis jahutab, vähendab turseid ja tumedust. Mõnus ja vajalik asi, kas stressirikkal ajal või kui vanus hakkab pöördeid juurde võtma.

Kristel: Oh silmaseerumit soovis salamisi mul elukaaslane. Vanust tal pisut enam ka kui minul.

LUMI: Kuivamise vastu huultele läheb meie uus palsam, mis kaitseb ja taastab. Ning kehale Toitev kehaõli, hea kaaslane vanni või duši järgselt.

Kristel: Aitäh!

Taust

Kristel on oma kollektsioone esitlenud New Yorki, Londoni, Riia, Kiievi ja Tallinna moenädalatel. Tema loomingut on kajastanud mitmed rahvusvaheliselt tuntud väljaanded nagu Vogue Italia, KaltBlut ja One Magazine.

Ta on õppinud Tallinna Tööstushariduskeskuses rätsep-konstruktori eriala. 2017. aastal kaitses Kristel bakalaureusekraadi Eesti Kunstiakadeemia moekunsti erialal. Kuslapuu on end täiendanud Rootsis Konstfacki ülikoolis ja olnud praktikal kontseptuaalses moebrändis BACK.

2015. aastal võitis ERKI moeshow ja nomineeriti Kuldnõelale
2011. aastal pälvis noor disainer Hõbenõela nominatsiooni
2009. ja 2008. aastal võitis SuperNoova moekonkurssid

Kristeli tegemistel saab silma peal hoida: veebFacebook, Instagram,