TASUTA tarne al. 39€

Kuidas ja miks Sinu nahk vananeb?

Kuidas naabriproua Tiina, kes peaks Sinust viis aastat vanem olema, näeb noorem välja kui Sina? Miks tema nahk on särav ja prink, aga Sinu nägu tuhm ning kortsus? Miks osa inimeste puhul näib aeg nagu seisma jäävat? Siin on vastused Sinu küsimustele.

Kuna ja kuidas algab naha vananemine?

Sinu naha vananemine saab tegelikult alguse juba noorukieas ehk 20-ndates. Märgatavad muutused ilmnevad aga alles kolmandal eludekaadil. Naha vananemisilmingute tekkepõhjused saab liigitada sisemiseks ehk kronoloogiliseks vananemiseks ja välimiseks ehk teiseseks vananemiseks.

Sisemine vananemine on paratamatu füsioloogiline nähtus, mida määrab iga inimese eriline geneetiline taust. Inimesed on kordumatud ja unikaalsed ning nii ka nende DNA. Sellised geneetilised erinevused on üheks põhjuseks, miks osa inimeste kohta öeldakse, et nad on „hästi säilinud“.

Miks nahk vananeb?

Praeguste teadmiste kohaselt arvatakse, et peamine kronoloogilist vananemist põhjustav protsess on kromosoomide otstes olevate telomeeride – DNA-järjestuste – lühenemine. Milline on aga vananemise kulg täpsemalt, sõltub mitmest faktorist.

Lisaks muule on palju geneetilisi haigusi, mille korral inimesed vananevad enneaegselt ning millega kaasneb ka naha varajaste vananemisilmingute teke. Enamik nendest sündroomidest on pärilikud, väljendudes DNA sünteesi- ja reparatsioonihäiretes ning muutunud geenide avaldumise mustris.

 

Kas hormoonid mõjutavad vananemist?

Vananedes väheneb suguhormoonide tootmine (östrogeen ja testosteroon) ning see põhjustab lipiidide vähenemist nahas. Eriti märgatav suguhormoonide vähenemine toimub menopausi ajal, mis viib naha niiskustasakaalu häirete ja kortsudeni. Sellepärast ilmnevadki vananemise välised märgid – naha kuivus, lõtvus ja kortsude teke – just kolmandal eludekaadil.

 

Mis kehaosas vananeb nahk kõige kiiremini?

Nahk on eri kehapiirkondades väga varieeruva paksusega ning vananemisilmingud on kõige silmatorkavamad just õhemates naha piirkondades. Kõige õhemaks nahapiirkonnaks on Sul silmalaud (< 0,05 mm) ja kõige paksem on Su nahk talla all (> 6 mm). Silmade ümbruse õrn ja õhuke nahk on põhjuseks, miks Sa esimesi kortse märkad reeglina selles piirkonnas.

 

Kas rass mõjutab naha vananemist?

See on vähe teada fakt, aga mõjutab tõesti. Näiteks mustanahaliste nahk sisaldab rohkem melaniini ja lipiide, mistõttu säilib nende nahk võrreldes valgenahalistega kauem nooruslik. Samuti on naha nooruslikkuse osas vedanud asiaatidel. Nimelt tekivad asiaatidel kortsud hiljem ja on vähem märgatavad kui valgenahalistel.

 

Millised välised faktorid mõjutavad vananemist?

On teada, et kronoloogilise naha vananemise tempot võivad kiirendada välimised vananemist põhjustavad faktorid. Arvatakse, et mittegeneetilised faktorid mõjutavad naha vananemist kuni 40% ulatuses. Seetõttu on oluline neid vananemist soodustavaid tegureid teada ja nende osakaalu vähendada. Nii saadki hoida oma nahka kauem terve ja nooruslikuna. Teist tüüpi vananemist mõjutavad faktorid on järgnevad:

 • päike
 • arvuti- ja telefoniekraan
 • ebapiisav uni
 • valed toidud
 • suitsetamine
 • alkohol
 • narkootikumid
 • valge suhkur
 • õhureostus
 • veepuudus
 • ebaõige näohooldus
 • stress

 

Miks kortsud tekivad?

Kortsud tekivad sellest, et vananeval nahal on probleeme niiskustasakaaluga ja väheneb naha elastsus. See on tingitud vananemisega kaasnevast kollageeni ja hüaluroonhappe molekuli tootmise vähenemisest.

Just kollageen ja hüaluroonhape moodustavad toestava võrgustiku, mis aitab nahka hoida tugeva ning elastsena. Seepärast on naha noorendamise ja kortsude ennetamise seisukohalt vajalik kollageeni ja hüaluroonhappe molekulide kontsentratsiooni tõstmine. 

 

Mida teha, et kauem nooruslik välja näha?

Nagu eespool juttu oli, saad Sa teha üsna palju. Kuni 40% osas saad Sina ise mõjutada, kui kiiresti Su nahk vananeb. Selleks on lihtsalt vaja kontrollida erinevaid väliseid tegureid. Tervislikud eluviisid, liikumine, õige toitumine, piisav uni ja vee tarbimine – kõik see aitab Sul oma nahka paremini säilitada.

Samuti õiged valikud näohooldustoodete valikul. Valesti valitud tooted võivad naha olukorra drastiliselt halvemaks muuta ning enneaegset vananemist hoopis kiirendada.

Kui Sind huvitab, millised on need välised faktorid, mis naha vanaks teevad, ja mida Sina saad ära teha, et vananemist aeglustada, siis vaata SIIA. Panime ritta kõik vananemist puudutavad küsimused, mis meile aja jooksul klientide ja sõprade poolt esitatud on. Vastustes jagame ka soovitusi. Räägime sellest, milline on parim kortsudevastane kreem ja millal vananemisvastase kreemiga üldse alustada. 

Loodame, et Sulle meeldib ja siin ka LUMI lemmikud vananevale nahale:

 • Kollageeni tootmist aktiveeriv kaitsekreem vananevale nahale. Osta siit!

Kortsudevastane kreem, mis on Lumi üks bestselleritest. Imeline looduslik niisutav kreem sisaldab suures kontsentratsioonis vananemisvastaseid aineid ja sobib siis, kui Su näol on juba märgatavad vananemismärgid ning tunned, et nahk vajab tõsist abi. Looduslik kortsudevastane kreem aktiveerib kollageeni tootmist, silub kortse ja muudab vananeva naha säravaks. Sobib ideaalselt kasutamiseks silmakreemina, nagu ka kõik teised Lumi näokreemid.

Rammus, toitev, sügavuti niisutav, taastav ja kergelt kooriv kortsudevastane kreem. Aitab ka neid, keda aeg-ajalt tüütavad punnid ja vistrikud. Unikaalne mesilasema toitepiimaga looduslik kortsudevastane kreem neile, kes tahavad siidist, ilusat ja rõõmsat nahka. Nagu kõik Lumi imelised näokreemid, on see ühtlasi ka silmakreem.

Kuiv nahk, kortsud, aknearmid, pigmendilaigud, rosaatsea, punnid, vistrikud, põletikuline ja punetav nahk – Lumi hüaluroonhappe seerum on loodud just Sinule. Sügavalt niisutav, vananemist aeglustav, nahka uuendav ja kortsukesi siluv seerum on esimene prebiootiline hüaluroonhappeseerum Eestis! Loodud selleks, et Sina saaksid olla loomulikult ilus.

 • SOS turgutus – taastav näomask hüaluroonhappega. Osta siit!

Lõtvunud näonahk, kuivus, aina süvenevad kortsud ja jume asemel 50 halli varjundit? See kortsudevastane ja noorendav mask on just Sulle! Kuiva ja vananeva naha unistus, mis aitab Su nahal Sinu elutempoga sammu pidada. Lumi kortsudevastase maskiga saad nahale aeg-ajalt toonust juurde anda. Tulemuseks pehme, rohkem pingul näonahk ja rõõmsalt särav jume.

Kui kreemivalikuga hätta jääd, soovitame kuulata esimest mõtet, sest siis räägib Sinu tark sisemine hääl. Pärast sekkub intuitsiooni väärt nõuannetesse juba mõistuse kriitiline ning eksitav kaalutlemine. Kui Su intuitsioon aga parasjagu siestat peab, oled teretulnud meie Facebooki lehele, kus oma pika kogemuse pealt ütleme Sulle kohe, mis oleks hea valik!

Loodame, et avastasid endale uut infot ja saime Sulle kasulikud olla. Veel üht põnevat lugu vananemise kronoloogiliste põhjuste ehk Sinu sisemise kella kohta saad lugeda SIIT.