TASUTA tarne al. 39€

KUIVA NAHA HOOLDUS – mida suured brändid Sulle ei räägi!

 

Kiskuv, kuiv nahk, ketendused, punetus, isegi atoopiline dermatiit? Kui midagi sellest on Sulle tuttav, siis palun loe edasi, sest selle loo pühendasime just Sinule. Räägime kuivast nahast – milliseid tooteid ja aineid vältida, kuidas nahk toimib ning mida kasutada, et Sinu kuiv nahk saaks tagasi oma loomuliku ilu.

Nahk, mis on kõige suurem organ Sinu kehas, täidab elutähtsaid ülesandeid. Just nahk hoiab tasakaalus Sinu keha sisekeskkonna ja kaitseb organismi välistegurite eest. Seetõttu sõltub naha tervisest ka keha tervis.

Sinu keha on loodud täiusliku isereguleeruva organismina, mis õigesti kasutades saab hakkama isegi rasketest haigustest tervenemisega. Probleemid tekivad siis, kui Sa oma keha eest valesti hoolt kannad. Kui rääkida nahast, siis igasuguste nahaprobleemide põhjus on kõige sagedamini valed ja kahjulikke aineid sisaldavad nahahooldustooted. 

Mida Sinu kuiv nahk ei taha?

 

  • VANAKOOLI TOONIKUD. Toonikud ehk näoveed kuulusid vanasti näohoolduse rutiini hulka pärast näonaha pesemist aluselise seebiga. Tooniku mõte oli eemaldada nahale jäänud rasu ja seebijäägid. Selle protsessi käigus eemaldati paraku nahka kaitsev lipiidikiht, mille tulemusena jäi nahk pingul ja klaar. 

Tol ajal seostus pingul ja kiskuv näonahk puhtusega ning sellest ka näovee populaarsus. Tänapäevased näopuhastustooted ei jäta nahale jääke, mida oleks vaja toonikuga maha loputada. Seetõttu soovitame Sul kuiva näonaha korral toonikuid vältida. 

Kui oled siiski harjunud toonikuid kasutama, eelista ilma alkoholi ja ärritajateta varianti, näiteks naturaalset lillevett.

  • EBASOBIVA pH-ga TOOTED. Naturaalsed niisutusfaktorid ja sarvkihi lipiidne barjäär aitavad lisaks niiskusele hoida ka nahale omast pH-d. See on oluline epidermaalse barjääri ehk naha kaitsekihi tõhusaks toimimiseks ja ebasobiva mikrofloora kasvamise takistamiseks. Seepärast peaksid Sinu nahahooldustooted toetama naha loomulikku pH-d, jäädes vahemikku 4,5–6,2. 

Hoiduma peaksid kosmeetikatoodetest ja pesemisvahenditest, mis muudavad naha pH-d aluselisemaks ja eemaldavad nahalt kaitsva lipiidikihi. Sellise efektiga võivad olla seebid ja tugevad puhastusvahendid. Kui toote koostises on naatriumlaurüülsulfaate (sodium lauryl sulfate – SLS), siis jäta see parem ostmata.

SLS-i kasutati nahahooldustoodetes esimest korda 1958. aastal, kui avastati, et selle aine abil on võimalik luua õli-vees-emulsioone. Tänaseks on aga leitud palju nahasõbralikumaid emulgaatoreid ning kuiva nahaga inimestel ei ole soovitatav kasutada mitte ühtegi peale jäetavat ega mahapestavat toodet, mis sisaldab SLS-i.

  • ÄRRITAJAD, NAGU ALKOHOL ja PARFÜÜM. Need ühendid kahjustavad Sinu naha lipiidset barjääri ning põhjustavad sellega naha kuivamist. Alkohol lahustab kohe nahalt lipiidse kihi ning parfüüm, mis koosneb suures osas samuti alkoholist, on kosmeetikumides kõige sagedasem tundlikkuse põhjustaja. Alkohol annab kreemidele ka sellise mõnusa kerge tunde, mida testrit proovides tunnetatakse meeldivana.

Miks neid aineid siis üldse lisatakse, kui need head ei tee? Sellepärast, et paljud inimesed teevad oma ostuotsuse hea lõhna ja mõnusa tunde põhjal. Tootjad aga tahavad muidugi võimalikult palju müüa.

NB! On olemas ka nahale kasulik alkohol. Pika ahelaga alkohol (nt cetearyl alcohol) on eraldiseisev ühendite rühm, mida aetakse sageli segi kahjuliku alkoholiga. Kui lühikese ahelaga alkohol (etanool, isopropüülalkohol) on nahale kuivatava ja ärritava mõjuga, siis pika ahelaga alkohol käitub Sinu nahal kui niisutaja ja emulgaator.

  • ABRASIIVSED ehk TERALISED KOORIJAD. Teralised ehk mehaanilised puhastusvahendid võivad põhjustada sarvkihi kahjustusi ja tekitada nahaärritust. Mehaanilisi koorijaid ei ole soovitatav kasutada, kui Sul on akne, rosaatsea, punetav, kahjustunud, kuiv või veenilaienditega nahk. See traumeeriks Sinu nahka ja teeks olukorra veel hullemaks.

Miks on nahk kuiv?

 

Kuiv nahk on Eesti karges kliimas levinud probleem. Lisaks valesti valitud nahahooldustoodetele on kuivuse põhjuseks piisava vee puudumine naha pealmises kihis – epidermises. Niiskuskao eest kaitseb nahka epidermise pindmise kihi kaitsebarjäär, mis ühtlasi takistab kahjulike ärritajate ja allergeenide tungimist nahka.

Pindmise kihi ehk sarvkihi kaitsebarjäär koosneb tihedalt kokku pakitud rakkudest – korneotsüütidest. Just neis rakkudes sisalduvad tublid kehaomased ained hoiavad ja meelitavad vett Sinu naha kudedesse. 

Lisaks rakusisese niisutuse tagamisele on naha kaitsebarjääris olulisel kohal ka väline kaitse. Rakuväline kaitse moodustub olulistest lipiididest, muuhulgas vabadest rasvhapetest, nagu linoolhape ja linoleenhape.

Kui sisemiste või väliste tegurite toimel sarvkihi kaitsebarjäär kahjustub, siis häirub naha normaalne niiskustasakaal. Selle tagajärjel muutub Sinu kuiv nahk vastuvõtlikumaks nahaärrituse, ekseemi ja infektsiooni tekkele. Kaitsmaks nahka temperatuuri kõikumisest, õhukuivusest jm välistest faktoritest tingitud kaitsebarjääri kahjustuste eest tuleks kuiva nahka toetada sobivate toodetega.

Mida peab sisaldama kvaliteetne niisutav kreem kuivale nahale?

 

Efektiivne niisutav toode aitab toetada Sinu kuiva naha loomulikku kaitsebarjääri, vähendab veekadu ja soodustab vee säilimist sarvkihis. Tõhusas niisutavas tootes on kindlasti järgnevad koostisosad.

  • OKLUSIIVSED ÜHENDID – taimeõlid, skvalaan jms, mis tekitavad naha pinnale õhukese lipiidikihi, vältides aurumisest tingitud veekadu ja suurendades nii sarvkihi veesisaldust.
  • HUMEKTANDID – piimhape, hüaluroonhape, glütseriin jms, mis piltlikult öeldes tõmbavad Sinu kuiva naha jaoks vett ümbritsevast õhust. Samuti hoolitsevad humektandid selle eest, et niiskus Sinu nahas säiliks. Piimhappega tooted aitavad kuiva naha ketendust eemaldada ja nahka taastada. 
  • SARVKIHI KEHAOMASED LIPIIDID  ja nende sünteesi aktiveerivad ühendid, mis aitavad taastada Sinu kuiva naha loomulikku kaitsebarjääri.

Kõige parema tulemuse saad, kui kuiva naha korral eelistad tooteid, milles on väikeses kontsentratsioonis alfahüdroksühappeid, näiteks piimhapet. Sellised tooted on õrnalt koorivad ja aitavad Sinu ketendava naha taas ilusaks siledaks muuta.

 

Kuna kuiv nahk on enamasti ka tundlik, siis tuleks jälgida, et koostisosades poleks allergeene. Kui Sul pole aega teha mahukat uurimistööd allergeenide ja koostisosade teemal, siis mine kohe kindla peale välja ja proovi LUMI Bio-Klinik tooteid. See sari on koostöös Tartu Ülikooli teadlastega välja töötatud spetsiaalselt tundlikule nahale ja tunnustatud Eesti Allergialiidu poolt.