TASUTA tarne al. 39€

KUIVA NAHA HOOLDUS

Nahk on inimese üks suurimatest organitest, mis täidab elutähtsaid ülesandeid. Hoides tasakaalus nii organismi sisekeskkonda kui kaitstes välistegurite eest, on naha tervis oluline kogu meie kehale.

Naha niiskustasakaal ja selle häirumine

Kuiv nahk on Eesti karges kliimas levinud probleem, mida iseloomustab piisava vee puudumine naha pealmises kihis – epidermis. Nahka kaitseb niiskuskao eest epidermise pindmise kihi kaitsebarjäär, mis ühtlasi takistab kahjulike ärritajate ja allergeenide tungimist nahka.

Pindmise kihi ehk sarvkihi kaitsebarjäär koosneb tihedalt kokku pakitud rakkudest – korneotsüütidest –, milles sisalduvad kehaomased ained hoiavad ja meelitavad vett kudedesse. Lisaks raku sisesele niisutuse tagamisele on kaitsebarjääris olulisel kohal ka välise kaitse aspekt. Rakuväline kaitse moodustub olulistest lipiididest, muuhulgas vabadest rasvhapetest nagu linoolhape ja linoleenhape.

Kui sisemiste või väliste tegurite toimel sarvkihi kaitsebarjäär kahjustub häirub naha normaalne niiskustasakaal ning nahk muutub vastuvõtlikumaks nahaärrituse, ekseemi ja infektsiooni tekkeks. Selleks, et temperatuuride kõikumine, õhukuivus ja muud välised faktorid ei lõhuks naha loomuliku kaitsebarjääri tuleb nahka toetada selleks sobivate toodetega.

kuinahk

Millest koosneb kvaliteetne niisutav kreem?

Efektiivne niisutav toode aitab toetada naha loomuliku kaitsebarjääri, vähendab veekadu ning soodustab vee peetumist sarvkihis. Efektiivne niisutav toode koosneb:

 • OKLUSIIVSETEST ÜHENDITEST: taimeõlid, skvalaan jms, mis tekitavad naha pinnale õhukese lipiidkihi, vältides aurumisest tingitud veekadu ja suurendades nii sarvkihi veesisaldust.
 • HUMEKTANTIDEST: piimhape, hüaluroonhape, glütseriin jms, mis lisavad vett sarvkihist väljaspoolt ja soodustavad vee peetumist sarvkihis kompenseerides keskkonna- või sisemistel mõjutustel vähenenud nahka niisutavate faktorite osakaalu. Piimhappega toode on kuivale nahale soovituslik ka ketenduse eemaldamiseks.
 • SARVKIHI KEHAOMASTEST LIPIIDIDEST ja nende sünteesi aktiveerivatest ühenditest, mis aitavad taastada naha loomulikku kaitsebarjääri.

 

Mida peaks vältima kuiva naha hoolduses?

 • VANAKOOLI TOONIKUD. Toonikud ehk näoveed kuulusid vanasti näohoolduse rutiini pärast aluselise seebiga näonaha pesemist, et eemaldada nahale jäänud rasu ja seebijääke. Selle protsessi käigus eemaldati nahka kaitsev lipiidkiht, mille tulemusena nahk jäi pingul ja klaar. Tol ajal seostus pingul ja kiskuv näonahk puhtusega ning sellest ka näovee populaarsus. Tänapäevased näopuhastustooted ei jäta nahale jääke, mis nõuaksid toonikuga maha loputamist ning seetõttu soovitame kuiva näonaha korral toonikuid vältida. Kui olete siiski harjunud toonikuid kasutama, siis eelistage ilma alkoholi ja ärritajatega varianti, näiteks naturaalset lillevett.
 • EBASOBIVA PH-ga TOOTED. Naturaalsed niisutusfaktorid ja sarvkihi lipiidne barjäär aitavad hoida lisaks niiskusele ka nahale omast pH-d, mis on oluline epidermaalse barjääri tõhusaks toimimiseks ning ebasobiva mikrofloora kasvamise takistamiseks. Seetõttu nahahooldustooted peaksid toetama naha loomulikku pH-d ning soovitatav toodete pH peaks jääma vahemikku 4,5-6,2.  Kosmeetikatooted ja pesemisvahendid, mis muudavad naha pH-d aluselisemaks, eemaldavad nahalt kaitsva lipiidkihi. Sellise efektiga võivad olla seebid ja tugevad detergendid, mis nt sisaldavad naatrium laurüülsulfaate (sodium lauryl sulfate – SLS).
  SLS-i kasutati nahahooldustoodetes esimest korda 1958. aastal kui avastati, et selle aine abil on võimalik luua õli-vees emulsioone. Tänaseks on aga leitud palju nahasõbralikumaid emulgaatoreid ning kuiva nahaga inimestele ei ole soovitatav kasutada mitte ühtegi peale jäetavat ega mahapestavat toodet, mis sisaldab SLS-i.
 • ÄRRITAJAD NAGU ALKOHOL VÕI PARFÜÜM. Nahka ärritavad ühendid nagu alkohol ja parfüüm kahjustavad naha lipiidset barjääri ning põhjustavad sellega naha edasist kuivamist. Alkohol lahustab koheselt nahalt lipiidse kihi ning parfüüm, mis koosneb suures osas alkoholist, on kosmeetikumides kõige sagedasemaks tundlikkuse põhjustajaks. Paraku nahahooldustoodete turustamise ja käivete suurendamise eesmärgil lisatakse neid nahale kahjulikke ühendeid endiselt toodetesse, et rõhuda ostuotsuses inimeste emotsioonile. Alkohol annab kreemidele mõnusa kerge tunde ning parfüüm soodustab nn “lõhnameele šhoppamist”. Naha hooldamisele on neil ühenditel ristvastupidine toime ning seetõttu soovitame tungivalt neid ühendeid kosmeetikumides vältida.

  Nahale kasulikud alkoholid. Pika ahelaga alkoholid (nt cetearyl alcohol) on eraldiseisev ühendite rühm, mida aetakse sageli segi kahjulike alkoholidega.  Kui lühikese ahelaga alkoholid (etanool, isopropüül alkohol) on nahale kuivatava ja ärritava mõjuga, siis pika ahelaga alkoholid käituvad kui niisutajad ja emulgaatorid.

 • ABRASIIVSED EHK TERALISED KOORIJAD. Teralised ehk mehhaanilised puhastusvahendid võivad põhjustada sarvkihi kahjustusi ja tekitada nahaärritusi. Mehhaanilisi koorijaid ei soovitata kasutada nahaseisundite puhul, nagu punetav veresoonte laienditega nahk, akne ja rosaatsea ning juba kahjustunud või kuiv nahk.
  Kuiva naha korral tuleks eelistada madalas kontsentratsioonis alfahüdroksühappeid (nt piimhape) sisaldavaid kreeme, mis õrnalt nahka koorivad (vähendavad ketendust).

Kuiv nahk on tihti ka tundlik

Kuiv nahk on tihtipeale tundlik ka erinevate ärritajate osas. Seetõttu soovitame ülikuiva naha korral kasutada spetsiaalselt tundlikule nahale väljatöötatud apteegisarja Bio-Klinik tooteid, mis on tunnustatud Eesti Allergialiidu poolt.