TASUTA transport al.39€

Vananemise ABC. Geneetikast kreemivalikuteni.

Miks on mõni 50selt veel särava ja pringi nahaga ning teine kortsude ja lõtvunud ilmega? Vananemisprotsessi mõjutavad nii geneetika, elustiilivalikud kui nahahooldus. Vaatleme põhjalikult, millised on olulised tegurid ja anname nõu nahahoolduseks.

Kolmandal eludekaadil hakkavad meie nahas toimuma muutused, mis toovad kaasa esmaste vananemisilmingute tekke. Naha vananemisisilmingute tekkel eristatakse kahte tüüpi: sisemine ehk kronoloogiline ja välimine ehk teisene vananemine.

Untitled-1

Elustiilivalikutele eelneb geneetika

Sisemine ehk kronoloogiline vananemine on paratamatu füsioloogiline nähtus, mis on reguleeritud indiviidi geneetikaga ning mis mõjutab meie naha vananemisilmingute teket. Praeguste teadmiste kohaselt arvatakse, et peamine kronoloogilist vananemist põhjustav protsess on kromosoomide otstes olevate telomeeride (DNA järjestused) lühenemine. Milline on vananemise kulg sõltub mitmest faktorist:

Geneetilised varieeruvused

Geneetilised erinevused indiviidide vahel on üheks põhjuseks miks osad inimesed “säilivad” kauem kui teised. Tänapäeval on teada palju geneetilisi haigusi, mille korral inimesed vananevad enneaegselt ning millega kaasneb ka naha varajaste vananemisilmingute teke. Enamik nendest sündroomidest on pärilikud ning väljenduvad DNA sünteesi ja reparatsiooni häiretes ning muutunud geenide avaldumise mustris.

Hormonaalsed muutused

Vananedes väheneb suguhormoonide tootmine (östrogeeni ja testosterooni) ning see põhjustab lipiidide vähenemist nahas. Eriti märgatav suguhormoonide vähenemine toimub menopausi ajal, mis viib naha niiskustasakaalu häireteni ja kortsudeni.

Anatoomilised varieeruvused

Nahk on erinevates kehapiirkondades väga varieeruva paksusega ning vananemisilmingud on kõige silmatorkavamad just õhemates naha piirkondades. Kõige õhemaks nahapiirkonnaks on silmalaod (<0,05 mm) ning kõige paksem on nahk talla all (>6 mm).

Etnilisus

Mustanahaliste nahk sisaldab rohkem melaniini ja lipiide ning seetõttu võrreldes valgenahalistega on nad resistentsemad naha vananemisilmingute tekkele. On teada, et ka asiaatidel tekivad kortsud hiljem ning on vähem märgatavad kui valgenahalistel.

Untitled-3


Välised faktorid mõjutavad vananemist kuni 40%

On teada, et kronoloogilise naha vananemise tempot võivad kiirendada välimised vananemist põhjustavad faktorid. Arvatakse, et mittegeneetilised faktorid mõjutavad naha vananemist kuni 40% ulatuses. Seetõttu on oluline vähendada nende tegurite osakaalu, et hoida oma nahk kauem terve ja nooruslik. Teist tüüpi vananemist mõjutavad faktorid:

Mittepiisav magamine

Kroonilist magamatust on seostatud paljude meditsiiniliste probleemidega: ülekaalulisus, diabeet, vähkkasvajad ja immuunsüsteemi häired. Paar aastat tagasi viidi USAs läbi kliiniline uuring, mille kohaselt põhjustab magamatus lisaks muule ka naha kiiremat vananemist. “Magamatus on muutunud ülemaailmseks epideemiaks. Meie uuring tõestab, et mittepiisav magamine on pöördvõrdelises seoses naha tervisega, põhjustades naha enneaegset vananemist,” kommenteeris uurimisrühma juht Dr. Elma Baron.

Suitsetamine

Suitsetamise toimel väheneb verevool kapillaaridesse, mis pärsib vajalike ühendite transporti nahka. Lisaks põhjustab suitsetamine kollageeni ja elastiini lagunemist ning suurendab vabade radikaalide hulka.

Ebatervislik dieet

Ohios uuriti kaksikute meetodil 130 inimese (65 kaksikute paari) kehakaalu ja selle seost naha vananemisega. Leiti, et kõrgem kehakaal põhjustab naha varajasemat vananemist. Alates 54-ndast eluaastast korreleerus kõrgem kehakaal, aga kergemate vananemisilmingutega. See tähendab, et kuigi ebatervislik dieet võib põhjustada vananemisilmingute varasema tekke, võib kõrgem kehakaal vanuse kasvades maskeerida kortse ja vananemisilminguid.

Liigne UV-kiirgus

Veel üks põhjus miks ennast rannas mitte praadida! Loe lähemalt päikesekiirgus ja fotovananemise vältimine.

Õhusaaste

Uuringud näitavad, et kõrgemast liiklustihedusest tulenev õhusaaste kiirendab vananemisnähtude teket. Leiti, et kõrgenenud tahmaosakeste (0,5×10-5/m) ja liiklustekkelise õhusaaste osakeste (475 kg/aastast/m2 ) tulemusena võib tekkida näonahale ligikaudu 20% rohkem pigmendilaike.

Kas number passis aitab valida anti-age kreemi?

Paljud turul olevad brändid väidavad, et nende tooted on loodud vastavale vanuserühmale, nt 50+ kreemid. Seejuures on sama tootja teised vananemisvastased kreemid grupeeritud vastavalt 30-40 ja 40-50 aastastele. On lihtsasti hoomatav, et 50 ja 70 aastase inimese nahk erineb keskmiselt hulga rohkem kui 45 ja 50 aastasel. Rääkimata sellest, et sellist asja nagu 45-aastase inimese nahk ei ole olemas. Iga inimene on individuaalne ning näohooldustoodete (k.a vananemisvastase toodete) valikul tuleks lähtuda konkreetsest nahatüübist. Dermatoloogid soovitavad keskmiselt 25 aastaselt alustada toodetega mis stimuleerivad naha elastsuse seisukohast oluliste ühendite sünteesi.

Ainult hea kreem ei tee imet. LUMI soovitab naha tervist vaadata tervikuna ning võimalusel vältida tüüp 2 vananemist põhjustavaid faktoreid. Lisaks varajaste vananemisilmingute tekkele võivad mainitud tegurid põhjustada tõsiseid tervisehäireid.

 

Kollageen ja hüaluroonhape hoiavad naha elastsust

Kõik me teame, et vananeval nahal on probleeme niiskustasakaaluga, tekivad kortsud ning väheneb naha elastsus. Mainitud ilmingud on muuhulgas tingitud kollageeni ja hüaluroonhappe molekuli tootmise vähenemisest vanuse tõustes.

Kollageen ja hüaluroonhape moodustavad nahka toestava võrgustiku, mis aitavad nahka hoida tugeva ja elastsena. Seetõttu on naha noorendamise ja kortsude ennetamise seisukohalt vajalik nende molekulide kontsentratsiooni tõstmine.

Samas väldi tooteid, mis sisaldavad kollageeni molekuli! Kollageeni molekulid on väga suured ning ei imendu läbi naha, vaid jäävad selle pinnale. Kollageeni kontsentratsiooni tõstmiseks eelista tooteid, mis sisaldavad antud vananemisvastase molekuli tootmist stimuleerivaid ühendeid, nagu näiteks teeleht (Plantago Lanceolata).

Teeleht aitab kaasa kollageeni tootmisele

Teeleht aitab kaasa kollageeni tootmisele

Teeleht on tuntud kui looduslik haavaplaaster. Tänaseks on teaduslikult tõestatud, et teelehe ekstrakt aktiveerib organismis kollageeni molekulide sünteesi ning kiirendab haava paranemise protsessi. See teeb teelehe ekstraktist väärtusliku bioaktiivse ühendi, mis on efektiivne vananemisilmingute tõkestamiseks.

 Vananemisvastased tooted LUMI sarjas

Bioaktiivsed anti-age tooted LUMI sarjas

LUMI näohooldustoodetest sisaldavad teeleheekstrakti vananemisvastased näokreemid: Kollageeni tootmist aktiveeriv kaitsekreem vananevale nahale ja DNA kaitsega naha uuenemist ergutav kreem. Lisaks sisaldab teeleheekstrakti LUMI regenereeriv öökreem. Mainitud tooted sisaldavad teelehel ekstraktile lisaks  hüaluroonhapet ning piimhapet. Piimhappe eesmärgiks on stimuleerida naha loomulikku hüaluroonhappe tootmise võimet.

Kollageeni tootmist aktiveeriv kaitsekreem vananevale nahale. Osta siit

Toode sisaldab kõrgel kontsentratsioonil vananemisvastaseid ühendeid ning ei ole mõeldud esmaste vananemisilmingute ennetuseks! Sobib kasutamiseks küpsele nahale, mil on märgata vananemise märke (jooned, kortsud, naha lõtvumine jms).

DNA kaitsega naha uuenemist ergutav kreem. Osta siit

LUMI eksklusiivtoode inimesele, kes soovib ennetada esmaseid vananemisilminguid ning aeglustada vananemismärkide süvenemist. Toode sisaldab muuhulgas bioaktiivset Cistus Incanus (kiviroosik) ekstrakti ning on ideaalne abimees fotovananemise  ja kahjulike keskkonnamõjude vastu.

Regenereeriv öökreem. Osta siit

Sisaldab muuhulgas unikaalset mesilasema toitepiima. Kompleks erinevate lilleõite nektaritest, suhkrutest, proteiinidest, vitamiinidest ja mesilase näärmesekreedist varustab nahka kõikide B-vitamiinide ja A-, C-, D-, E- Ja K-vitamiinidega, rohkem kui tosina võtmemineraaliga, 18 aminohappe ja teiste oluliste koostisosadega, k.a. nukleiinhapped.

SOS turgutus – taastav näomask hüaluroonhappega. Osta siit

Mask on välja töötatud kuivale ja vananevale nahale. Taimeõlid- ja ekstraktid ergutavad nahatalitlust ning hüaluroonhape parandab naha niiskustasakaalu. Hoolitsuse järel muutub nahk ühtlasemaks, pinguldatuks ja pehmeks. Soovitame kasutada maski 1 kuni 2 korda nädalas, maksimaalse efektiivsuse saavutamiseks kasutada koos double-cleanse puhastustoodete ja sobiva Lumi näokreemiga.