Atoopiline dermatiit lapsel
Helen Hirv on looduskosmeetikasarja LUMI üks asutajatest. Helen jõudis nahahooldustoodete loomiseni läbi võitluse oma lapse atoopilise dermatiidiga.
Helen räägib: “Mida jälgida nahahoolduses?”
Pea silmas põhimõtet, mida vähem, seda parem, aga see-eest peab nahahooldusvahend olema tõeliselt puhas ja enamasti piisab ühest neist – kas vanniõlist või baaskreemist. Suurimad ärritajad ning allergeenid on lõhnaaineid, samuti säilitusained. Päris pisikest titat pole mina kunagi pesuvahendiga pesnud, enamus neist vaid kuivatavad nahka ja rikuvad lapse enda kaitsekihti nahal. Niisutav õli või baaskreem peab nahasse korralikult sisse imenduma ehk riietamisega ei tohiks kiirustada.
Tihti piisab kergema ekseemi korral taimeõlidega niisutamisest, keerulisi formulatsioone polegi vaja. Tuleb jällegi jälgida individuaalselt, millise ekseemiga on tegu. On suur vahe, kas tegu on kareda nahaga või juba põletikulise protsessiga, kus tuleb teisiti sekkuda. Kergem karedus ja punetus alluvad minu kogemuse põhjal oma kahe lapsega väga kenasti baashooldusele, kuid nagu iga haigusnähtu, tuleb ka dermatiidi puhul arvesse võtta kogu organismi ja tegeleda tervikuga.
Kas piisab ainult nahahooldusest?
Nahahooldus on oluline osa dermatiidi korral, kuid juba tagajärgedega tegelemine. Oluline on välja selgitada just oma lapse eripärad, mis nähte põhjustab/aktiviseerib. Reeglina suvisel ajal päikese ja mereveega dermatiit leeveneb või kaob, sügisel/talvel ja kevadel aga on aktiivsem – kindlasti jõulukuul, kus lapsed söövad hulgaliselt maiustusi ja mandariine, märkavad paljud olulisi sümptomite ägenemisi. Minu laste puhul peavad olema puhtad ka kõik muud kodus kasutatavad ained puhastusvahenditest kuni pesuvahenditeni välja. Tarbin neid võimalikult vähe, mul ei ole kodus puhastusvahendite riiulit nimega “iga asja jaoks eraldi vahend” – näiteks kasutan soodat palju. Samuti tarbime võimalikult palju oma kasvatatud ja mahetoitu, eriti väldime “poepuuvilju”. Lisaks toetame organismi hoolega D-vitamiini ning probiootikumidega, kuna mikrobioom mõjutab kogu organismi tervist.
Soovitan julgelt seespidiselt omega rasvhappeid, loomulikult on meie peres igapäevane kanepiõli tarbimine. Näen, et inimesed kardavad lastele taimeõlisid anda, nagu see oleks midagi ohtlikku – kas ikka võib… ravimi korral aga seda küsimust tihti ei teki. Minu lapsed on kanepiõli söönud beebist peale, sest tean, et need on kasulikud väga paljudel põhjustel seedimisest kuni naha seisukorrani, rääkimata lapse arengust.
Mida veel silmas pidada?
Lapse pidev jälgimine on kõige võti, kasvõi pidada päevikut, kuna atoopiline dermatiit on väga individuaalne. Samuti igasuguste väliste ärritajate ära jätmine. Lisaaineid toitudes ja poolfabrikaate vältida. Beebidel aga, kes alles harjuvad tavatoiduga, ei pruugigi olla lisaained probleemiks, vaid lihtsalt vajab beebi uue menüüga harjumiseks aega. Näiteks porgandit mõni beebi ei suudagi ilma nahaärrituseta kuni aastaseks saamiseni süüa. Pigem ikka vähem ja aeglaselt ja just jälgides OMA LAST, mitte et kuidas teistel on. Kui ei sobi, ei ole ka soovitav suruda organismi vaid anda aega. Kui nahk sügeleb lapsel, siis mitte sügada, vaid pigem patsutada, paitada taimeõliga – see ei mõju nahka sedavõrd kahjustavalt.
Heleni meelespea
Kanepiõli ja probiootikumid
Minu jaoks dermatiidiga nahahoolduse komplektis number üks. Mõlemaid toetavad ka teadusuuringud. On teada, et allergikute mikrobioom on oluliselt vähem mitmekesine kui mitteallergikutel ning kuna tänapäeval nagunii oleme kaotanud suure osa oma bakterite paljususest juba võrreldes oma esivanematega, siis probiootikumid on kasulikud kõigile. Seega kaotada pole midagi, tulemus aga võib hämmastada. Eriti kui tegu lapsega, kes sündinud keisriga. Kanepiõli aga pakub meile omega 3, mille puudus on ca 85% inimestest ka nagunii ning toetab meie organismis paljusid funktsioone. Miks just kanep? Kanepis on ideaalne omega vahekord inimesele, lisaks leidub kanepis GLA-d, mis on nahahädade puhul hea abiline.
Kodukeemia
Nii pesupesemise vahendid kui muu kodukeemia. Ise kasutan vaid soodat, sidrunhapet, äädikat ja üleliigseid “lisaaineid” koju ei korja. Juba ainuüksi põhjusel, et käsi ei tõuse kõiki neid potsikuid ostma ja pärast prügisse loopima. Pesu pesen ökomärgiga vedela vahendiga ja neidki koostisi väga uurin – kasutan lihtsa koostisega ja võimalikult looduslähedasi kindlasti lõhnavabasid vedelaid tooteid. Pulbreid ei tarbi üldse. Välistan ka kahtlased säilitusühendid, näiteks kõik tooted, kus sees methylisothiazolinone. Vahel leiab neid miskipärast ka ökomärgiga toodete seest. Lõhnaaine tunneb ära nimetusega parfum/fragrance, aga ka linalool, limonene jms. Sama kehtib nahahoolduses – nii tunned ära, kas on sees lõhnaained. See punkt on tihti kurjajuur ja oli ka meil. Seega jõuame siit järgmise punktini, mis on PÕHJUS.
Katsu leida põhjused
Kas on toiduallergiad või -talumatused, allergiad kodukeemiale vm. Sel juhul saad ka probleemi paremini ohjata. Kergemal juhul leevendab atoopiat hea kreem. Kuid oluline on tuvastada sisemine tõeline probleem. Käiakse arstil, aga ka vaatlemisega, katsetamisega ja toidupäevikuga saab palju ise ära teha. Lisaks on hea jälgida, millal probleem algas – kas pärast lisatoiduga alustamist, mõningaid ravimeid, vaktsineerimist, lasteaeda minekut jne. Et mis on pannud immunsüsteemi ülereageerima.
Stress
Suur tegur, miks atoopiline dermatiit väljendub ning lasteead pole ainuke stressor. Uuringute kohaselt on ca 30% nahahaigustest seotud psüühikaga, nahk on ka tundeelund.
Toitumine
Toidu osas tarbida mahetoitu ning muidugi vältida lisaaineid (e-ained), suhkrut, nisu ja piimatooteid. Koostis olgu lihtne, toitainerikas (valmistoidud seda üldiselt pole). Jälgida, et menüü sisaldaks ohtralt prebiootikume ehk heade bakterite toitu soolestikus (nt rohelised aedviljad). Erilist rõhku panegi aed- ja puuviljadele, meie kliimas kohalikud marjad on meie organismile ülivajalikud ja väga võimekad. Samas tekivad tihti reaktsioonid ka aedviljadele ja kõike ei saa tarbida. Toiduteema on palju laiem, sellest paari sõnaga ei räägi, kuid põletikku soodustavate töödeldud toitude vältimine on oluline igal juhul. Olen kohanud juhuseid, kus ema on paljut proovinud ja jälginud, aga veelkord sel teemal arutades siiski ilmnenud, et kurjajuureks on nisu või piim. Näiteks peale pannkooke nägu punetab tugevalt mitu päeva. Neid märke kohe märgata võib olla keeruline, aga vilumus tekib. Keerulisem on olukord, kus ärritajaid on mitu ja isegi üht kõrvaldades annab teine edasi sümptomeid.
Töödeldud toidud on üldiselt ebasobivad, kuna seal on rohkelt lisaaineid, nad on kaua seisnud jne. Idamaised õpetused soovitavad süüa hautatud toitu. Eriti talvisel ajal eelista sooja hautatud toitu toorele, et mitte soolestikku lisada niiskust ja külmust. Eriti hea organismi taastaja on ise tehtud mahe kondipuljong (lisaks on see täiskasvanutele hea, taastab nahale vetruvust andvaid kollageenivarusid).
Tihti näeme ka, et arvatakse, et kuna on tehtud allergiatestid, siis võib kõike süüa, sest need on korras. Küll aga on erinev asi toidutalumatuse test, mis annab hoopis teised tulemused ja tuleb siiski menüüd korralikult korrigeerida ning tulevad ka tulemused. Dieet aga peab olema range, et tulemusi saada talumatute asjade osas. Ei piisa, et kodus või ainult lasteaias piima ei joo. Lisaks tuleb jälgida, kas esineb muid tervisemuresid – kõht lahti/kinni, kõhuvalud, tihedad haigusperioodid. Toidutalumatuse teste saab teha näiteks Stelior’s.
Tsink
Tihti aitab ka tsink toidulisandina, kuna ta toetab immuunsüsteemi ja puhastab organismi – rinnapiimal laste puhul enamasti piisab, kui ema võtab ise kvaliteetset tsinki lisaks. Kuna mineraale/vitamiine täna on toidust üha raskem saada, siis imikud pärivad vanematelt juba ainete puuduse. Suurematel võivad kasuks tulla seedeensüümid.
Lapse riided
Tuleb kasuks, kui on ökopuuvill, samuti mähkmed ökod/lisaainete vabad. Või siis siid või vill, nende segud. Vill ei pruugi kõigile sobida.
Vann ja bassein
Soovituslikult minimaalselt ja bassein on igal juhul “ei”. Kreemitamine pole lahendus, kui pidevalt jätkata ärritamist. Oma lapsi olen pesnud üsna hilise eani vaid puhta veega – imikutel pole mingil juhul vaja pesuvahendeid. Vannivette võiks nii suured kui väikesed panna kanepiõli ja näiteks Epsomi soola. Samuti dushitootesse – see olgu ka vaid puhas ja sama lugu kreemidega – naftasaadused, säilitusained ja lõhnaained ning tugevad surfaktandid ei toeta naha mikrofloorat vaid hävitavad seda. Selle tagajärjel muutub naha kaitsebarjäär nõrgaks. Suurepärased päästjad on päike ja merevesi – meil kadusid nähud tihti ühe päevaga rannas. Talvel, kus nähud kõige karmimad, teeb soojamaareis vaid head.
Lõpetuseks: kui mikrobioom on tugev, meel rahulik, saab organism ise hakkama allergeenidega. Võtmesõna on T A S A K A A L.
Atoopilise dermatiidiga lapse nahahoolduse soovitused:
Vannitamise asemel eelistada kiiret ja leiget dušši. Vältida vahutavaid pesuvahendeid, soovi korral võib vette lisada või määrida peale pesu niiskele nahale LUMI La-laa paitav beebiõli. See on mahesertifikaadiga koostisega ja muudab lapse naha siidiselt pehmeks. Sobib hästi ka beebikõõma eemaldamiseks ja koorikute pehmendamiseks.
Atoopilise dermatiidi puhul on oluline meeles pidada, et kui nahk on väga punane ja katki, siis iga veebaasil toode võib lapsel kipitada ja nahka punasemaks muuta. Seepärast soovitame alustada veevabadest toodetest, näiteks CBD+ salviga määrimisest esimestel päevadel. Kui nahapunetus taandub, võib edasi jätkata Bio-Kliniku kreemiga. Atoopilise lapse kombo kohta loe lisa siit.
Külmade ilmade saabudes võib märgata laste kätel tugevat kuivust ja ärritust. Tihti ei kuivata lapsed peale käte pesemist käsi korralikult ära ja nahk muutub hapraks. Nahale tekitab kaitsekihi LUMI Arktiline kätekreem.
Mahedat kanepiseemneõli on soovitatav anda lapsele 2 spl päevas. Meie lemmik on PĒLL’i mahe kanepiseemneõli. Sa võid üllatuda, kui maheda maitsega see on ja kui hea meelega lapsed seda võtavad – räägime omast kogemusest!
“Minu 3-aastasel tütrel tekkisid jalgadele punased kuivad laigud. Algul oli mõni üksik, mis kadus iseenesest ära, kuid mida aeg edasi, seda rohkem hakkas neid tekkima ning olukord süvenes. Arstilt saime diagnoosi – atoopiline dermatiit. Arst soovitas koheselt hakata kasutama hormoonsalvi, kuid minu ema süda ei lubanud esimese variandina enda lapsele hakata määrima hormoonsalvi.
Otsustasin eelnevalt põhjalikumalt süveneda haigusesse ning proovida leida alternatiive. Esimese sammuna loobusime enda söögilaualt maasikatest, maiustustest ja mahladest. Spetsialistide soovitusel hakkasime kasutama ka niisutavat kreemi, et vähendada sügelustunnet ning kiirendada naha paranemist. Valituks kreemiks sai LUMI Bio-Klinik rahustav ja sügavniisutav kehakreem. Varem olen enda peal kasutanud LUMI erinevaid näohooldustooteid, mis on väga-väga meeldinud. Peale selle, et need on olnud tõhusad, on need tooted ka 100% looduslikud!
Kasutasime kreemi kaks korda päevas ning pärast kahte nädalat oli näha juba paranemismärke. Pärast nelja nädalat kasutamist olid punased dermatiidi laigud kadunud! Atoopilisele dermatiidile on iseloomulik õige hoolduse juures kiire taandumine, kuid tulemus ei pruugi olla pikaajaline. Seega oleme kasutanud kreemi siiani kord päevas ning dermatiidi tunnused ei ole tagasi tulnud. Soovitan kõigile südamest proovida enne ravimite manustamist LUMI Bio-Klinik rahustavat ja sügavniisutavat kehakreemi – Sinu keha ütleb Sulle aitäh!“ – Pisikese Nora ema #lumiexperience