+372 5663 2033
TASUTA TARNE AL. 49€!
JÄLGI MEID
Sinu ostukorv
Ostukorv on tühi
Lisa siia vahvaid tooteid
Kõik tooted
NAHA TERVIS
SUVI

Kära päikesesärast – päikese poolt ja vastu

Kauaigatsetud päike näitab vaikselt oma kiiri ning laeb meid kõiki uue energia, ideede ja spontaansusega. Kes siis ei armastaks päikese käes olemist ning õrnalt päevitunud kuldset nahatooni?

Samas oleme teadlikud liigse päikese kahjulikust toimest nahale ja naha kaitsmisest UV kiirguse eest räägitakse palju, kuid tihti väga ühekülgselt. Uudishimulikud nagu me LUMI-s oleme, võtsime asja põhjalikult käsile ja uurisime, mida teadusel meile uut öelda on, sest me ei suutnud leppida faktiga, et samal ajal kui kogu loodus rõkkab päikese käes, istume meie, inimesed, varjus või toas kaetuna paksu SPF50 kreemikihiga.

Äärmusest äärmusesse

Tuleb välja, et ebapiisav päikese käes viibimine on kujunenud oluliseks rahvatervise probleemiks. Viimase kümnendi uuringud näitavad, et liiga vähene päikese käes viibimine võib põhjustada aastas 340 000 surmajuhtumit Ameerika Ühendriikides ja 480 000 surmajuhtumit Euroopas ning rinnavähi, kolorektaalse vähi, hüpertensiooni, südame-veresoonkonna haiguste, metaboolse sündroomi, hulgiskleroosi, Alzheimeri tõve, autismi, astma, I tüüpi diabeedi ja lühinägelikkuse esinemise sagenemist.

D-vitamiini on pikka aega peetud päikese käes viibimise kasulike mõjude peamiseks kasuteguriks. Suukaudne D-vitamiini lisamine ei ole aga veenvalt tõestanud, et see hoiaks ära ülaltoodud haigusseisundid, seega on päikesel veel teisigi positiivseid omadusi.

Rootsis läbiviidud uuring ütleb, et päikese täielik vältimine suurendab suremusriski ja ei mõju tervisele kaugeltki hästi, selle toimet peeti isegi sama kahjulikuks nagu suitsetamist. Leiti, et inimestel, kes tahtlikult päevitavad, ei tõestatud nahavähi esinemise kõrgenenud riski. Oletatakse, et UVA kiirgus suurendab lämmastikoksiidi (NO) aktiivsust, alandades seeläbi vererõhku ja südame veresoonkonna haiguste tüsistuste riski.

Lisaks D-vitamiini sünteesile aitab mõõdukas koguses päike soodustada üleüldist heaolutunnet, vähendada stressi, suurendada vaimset võimekust, aidates samal ajal ka leevendada erinevaid nahaprobleeme nagu atoopiline dermatiit või psoriaas.

Vastuolud päikesekreemide kasutamisel

Päikesekaitsekreemide turu suuruseks maailmas hinnati 2019. aastal 8,5 miljardit USA dollarit. UV-filtritega kreeme kasutavad iga päev miljonid inimesed. Kuni 14 000 tonni SPF kreemi jõuab igal aastal ookeani ja ladestub muuhulgas korallriffidel.

Kahjuks need filtrid ei ole tihti biolagunevad. Paljud reoveepuhastid on nende nõuetekohaseks filtreerimiseks halvasti varustatud. Selle tulemusena jõuavad UV-blokaatorid üha enam keskkonda ja enamik neist bioakumuleeruvad seal. See tähendab seda, et nad ei lagune ja kogunevad looduses elavatesse organismidesse ja satuvad läbi toiduahela ka meie organismi, põhjustades nii loomadel kui ka inimestel mitmesuguseid haiguseid ja terviseprobleeme rääkimata kahjust mere-elustikule.

Näiteks oxybenzone on fataalne beebiriffidele ja kahjustab ka täiskasvanud riffe, mis on koduks enam kui veerandile merekalade liikidest. 50-80% maailma hapnikust toodetakse ookeani vetikate poolt!

Samuti on leitud, et osad ained päikesekaitsekreemides suudavad meie organismi imenduda, läbida barjääre ja jõuda ajju, rinnapiima, platsentasse ning häirida endokriinsüsteemi normaalset talitlust. Need ained suudavad püsida meie organismis ka nädalaid peale nende viimast kasutamist.

Ka nanotehnoloogia kasutamise ümber on palju vaidlusi, eriti titaandioksiidi sisaldavate toodete puhul. Nanotehnoloogilise kreemi eeliseks on see, et see välistab ebameeldiva valge kihi tekkimise nahale, kuid mida väiksem on molekuli suurus, seda suurem on risk ainete tungimiseks organismi. Paljud uuringud hoiatavad väga väikeste titaandioksiidi osakeste võime eest tungida nahka, sealt edasi vereringesse ja seejärel UVA mõjul esile kutsuda DNA mutatsioone, mis võivad olla vähi arengu lähtepunktiks.

Potentsiaalsete terviseohtude tõttu on paljud keemilised blokaatorid tänaseks nii Euroopas kui Ameerikas antud uuesti ohuhindamisele. UV-filtrite keskkonnamõju uurimisel aga on väljakutseid ja piiranguid.

Äärmiselt ettevaatlik tuleb olla väikeste lastega. Alla 6-kuustel imikutel on soovitatav eelistada kõiksugu kreemide asemel mütse, kaitseriietust ja viibida intensiivse päikese eest varjus.

Peale päikesekreemide kasutuselevõttu statistiliselt nahavähi teke hoopis suurenes, sest esiteks inimesed loodavad kreemi kaitsvale toimele liiga palju. Teiseks “tänu” päikesepõletust pärssivale toimele ei teki nahal punetust, mis annab võltsi turvatunde, et nahk talub veel päikest ja päikese käes viibitakse liiga kaua. Kolmandaks võivad päikesekreemid oma koostise tõttu tekitada nahale ärritusi ja allergiaid ning alla 6-aastaste laste puhul on soovitatav neid pigem kasutada vähe ja ainult sellistel piirkondadel, mida riietega katta pole võimalik. On levinud arusaam, et SPF kreemist piisab, et nahka päikesevalguse eest kaitsta ja unustatakse ära teised hooldavad ained, mis aitavad nahal päikesega ja keskkonna saasteainetega toime tulla.

Naha loomulik kaitse UV kiirguse vastu

Inimese nahk on arenenud pidevalt päikesevalguse käes olles ja seetõttu on sellel välja kujunenud mitmeid erinevaid kaitsemehhanisme päikesekiirguse mutageense toime vastu.

Miks LUMI räägib koguaeg naha tasakaalus mikrobioomist? Nimelt on naha esimene kaitse UV-kiirguse vastu just naha mikrobioom. Kas teadsid, et naha mikrobioom võib Sind kaitsta ka fotovananemise vastu? Mikrobioom töötab meie kasuks aga vaid juhul, kui me UV kiirgusega üle ei pinguta. Vastasel juhul võib see hävineda või toota aineid, mis soodustavad põletiku teket ja fotovananemist. Naha mikrobioomis esineb liike, mis teevad UV-kiirgusega koostööd. Piisavas koguses UV kiirgust paneb mikrobioomi tootma meie nahale kasulikke aineid ja pigmente, sealhulgas isegi melaniini, mis vähendab meie naha enda melaniini tekitamise vajadust, vähendades seeläbi ka pigmendilaikude teket ja võimaldades kumavama jume tekkimist.

Naha enda kaitsemehhanismideks on veel naha pealmise kihi paksenemine, DNA parandamise võime, apoptoos (rakusurma protsess, mis võimaldab organismil kontrollida rakkude koguarvu), antioksüdatiivsed ensüümid ja naha pigmenteerumine ehk tumenemine.

Meie naha loomulik kaitse UV-kiirguse vastu on piisav juhul, kui me viibime päikese käes mõõdukalt ning meie nahk on hea tervise juures. Pikaajaline ja üleliigse ultraviolettkiirgusega kokkupuude põhjustab aga nahamuutuste teket nii selle struktuuri kui ka  funktsiooni halvenemise kaudu. Kõik need muutused tähendavad naha enneaegset vananemist, mida nimetatakse ka fotovananemiseks.

Fotovananenud nahk tähendab peeneid jooni ja kortsukesi, kuivust ja hüperkeratoosi, pigmendilaike, telangiektaasiaid ehk laienenud nahasisesed veene ja lõtvunud nahka, mis on põhjustatud sidekoe nõrgenemisest ehk kollageeni järk-järgulisest lagunemisest. Nende muutuste teke on põhjustatud nii UVA kui ka UVB kiirtest. Muutused naha mikrotsirkulatsioonis ehk vereringes võivad põhjustada püsivat veresoonte laienemist, mis väljendub teleangiektaasia ja üldise punetuse kujul.

Lumi fännina saad kergendatult hingata, sest tead, et oled oma naha mikrobioomi eest kandnud võimalikult hästi hoolt. Meie tooted on #microbiota respectful , mis tähendab, et  LUMI nahahooldustooted austavad mikrobioomi elu Sinu naha pinnal, hoides, toetades ja täiendades seda.

Antioksüdandid (nii sees, kui välispidised) on terapeutiline lähenemisviis naha põletikuliste kahjustuste ärahoidmiseks

Kui meie naha enda kaitsesüsteemid ammenduvad, võib see põhjustada muuhulgas naha enneaegset vananemist. Oksüdatiivsete kahjustuste vastu võitlemiseks ja naha kaitsmiseks on LUMI valikus mitmeid antioksüdatiivseid seerumeid ja kreeme.

Looduslikud antioksüdandid, nagu vitamiinid C ​​ja E, mängivad nahahoolduses võtmerolli. C- ja E-vitamiini kokkusegamisel nende ainete kasulikud omadused võimenduvad. Lisaks muudele toimetele avaldab see kooslus ka fotokaitset, suurendab naha vastupanuvõimet oksüdatiivsele stressile, kollageeni sünteesi ja kiirendab naha uuenemisprotsessi. Selle koosluse leiad LUMI Superbloom C-vitamiini ööseerumist. Kuurina kasutades enne suurt kevadpäikest teed oma nahale suure teene, seega ära unusta vastu kevadat kunagi üks turgutav ööseerumi kuur läbi teha!

Naked hüaluroonhappe seerum on tõeline suve supertoit nahale! Lisaks sügavniisutavale toimele (dehüdreeritud nahk on põletusele väga vastuvõtlik!), sisaldab see prebiootikume, mis poputab meie mikrobioomi; B3 vitamiini, mis kaitseb naharakke; vetikaekstrakti, mis ühtlustab pigmendi jagunemist nii olemasolevatel pigmendilaikudel kui väldib ka uute pigmendilaikude moodustumist. Lisaks aitab põdrakanepi hüdrosool suurendada naha enda kaitsevõimet.

Kuigi UV-kiirgus on kõige agressiivsem keskkonnategur, on ka saaste roll naha kahjustamisel märkimisväärne.  Uuringutest on selgunud, et linnareostus ja UV kiirgus omavad nahale kahjulikku koostoimet. Näiteks sigaretisuitsu polüaromaatsed süsivesinikud võivad absorbeerida UVA footoneid ja seetõttu fotoaktiveeruda UV-kiirguse toimel, süvendades nahakahjustusi, põhjustada oksüdatiivset stressi ja DNA kahjustusi. SPF TOODE ÜKSI EI KAITSE KESKKONNASAASTE EEST, aga LUMIl on sellele lahendus – Sunberry päevaseerum, mis pakub looduslikku lisakaitset päikesekiirguse, sinise valguse ja linnareostuse eest. Tootes sisalduv maarjaohakaõli kaitseb nahka väliste keskkonnategurite, sh UV kiirte poolt põhjustatud oksüdatiivse stressi eest. Lisaks suudab ta rakutasandil aeglustada vananemise ehk glükatsiooni protsessi. Sunberrys ja La-laa beebiõlis olev vaarikaseemneõli pakub titaandioksiidiga võrreldavat kaitset päikese UVA ja UVB kiirte eest. See ei ole piisav kaitse, et ‘’päikese käes praadida’’, kuid annab teatud olukordades võimaluse vältida sünteetilisi, sh. kantserogeenseid päikesekaitsetooteid.

Suviselt mõnusa lõhnaga Nudist hüaluroonhappe multiseerum niisutab nahka sügavuti ja põdrakanepi hüdrosool pakub lisakaitset UV kiirguse vastu. Tootes sisalduv melissi ja mündivesi toimib nahka rahustavalt.

Tervislik toitumine, mis sisaldab vitamiine ja mikrotoitaineid, aitab taastada soolestiku mikrobioomi ja pakub täiendavat kaitset terve naha säilitamiseks. Tervislikule toitumisele pakuvad tuge LUMITEEK toidulisandid.

Cellular Health Seleeni võimalikku mõju naha kaitsmisel UV-kiirguse poolt põhjustatud kahjustuste eest on palju uuritud ja tulemused viitavad sellele, et suukaudne antioksüdantide tarbimine võib potentsiaalselt olla päikesekaitsekreemide abiaine ja kaitsta nahka lühi- ja pikaajaliste UV-kiirguse põhjustatud oksüdatiivsete kahjustuste eest.

Probiootikumid on igal juhul tark viis oma keha toetada, nii suvel kui talvel, sest nii nagu on meie organism tervik on keha mikrobioom tervik. Mitmekesine soole mikrobioom annab aluse mitmekesisele naha mikrobioomile, mis omakorda aitab tugevdada naha kaitsevõimet UV-le.

Ainult SPF50 ei ole lahendus!

LUMI valem on TERVE NAHK – Sinu parim ja essentsiaalne SPF! Päikeseliseks hooajaks tuleb aastaringselt oma naha eest hoolitseda pakkudes nahale mikrobioomi toetavat ja antioksüdantidest pungil hooldust, mis tagab Sinu naha tervise, et mõistlikus koguses päikest mitte paaniliselt siis karta ja katta kõige kangema SPF kreemiga, vaid hoopis sellest maksimaalselt kasu lõigata!

LUMI üks motodest on tasakaal – tasakaalukas päike on Sinu kehale ja nahale head! Õrna naha korral ja intensiivse päikese kätte minnes saad parima tulemuse kui kombineerid antioksüdandid, maksimaalse niisutuse ja naturaalse mõõduka mitte-nano tsinkoksiidi sisaldava (vali coralreef-safe toode!) SPF-ga ja ka siis säilitad päevitades terve mõistuse ja kohtled oma nahka ning planeeti austusega!

Päikest!

LUMI

 

 

 

Viited:
1.Skotarczak, K., Osmola-Mankowska, A., Lodyga, M., Polanska, A., Mazur, M., Adamski, Z. (2015). Photoprotection: facts and controversies. European Review for Medical and Pharmacological Sciences 19(1), 98-112.
2. Lindqvist, P. G., Epstein, E., Landin-Olsson, M., Ingvar, C., Nielsen, K., Stenbeck, M., Olsson, H. (2014). Avoidance of sun exposure is a risk factor for all-cause mortality: results from the Melanoma in Southern Sweden cohort. Journal of Internal Medicine, 276(1), 77-86.
3.Farris, P. K., Valacchi, G. (2022). Ultraviolet Light Protection: Is It Really Enough? Antioxidants, 11(8), 1484.
4. Couselo-Rodríguez, C.,González-Esteban, P. C., Diéguez Montes, M. P., Flórez, A. (2022). Environmental Impact of UV Filters. Actas Dermo-Sifiliográficas (English Edition), 113(8), 792-803.
5. Alfredsson, L., Armstrong, B. K., Butterfield, D.A., Chowdhury, R., Gruijl, F. R., Feelisch, M., Garland, C.F., Hart, P. H.,Hoel, D. G., Jacobsen, R., Lindqvist, P. G., Llewellyn, D., Tiemeier, H.,Weller, R.B.,Young, A.R. (2020) Insufficient Sun Exposure Has Become a Real Public Health Problem. International Journal of Environmental Research and Public Health, 17(14), 5014.