Kära päikesesärast – päikese poolt ja vastu
Kauaigatsetud päike näitab vaikselt oma kiiri ning laeb meid kõiki uue energia, ideede ja spontaansusega. Kes siis ei armastaks päikese käes olemist ning õrnalt päevitunud kuldset nahatooni?
Pole saladus, et päikesepaiste toob endaga kaasa nii rõõme, kui ka riske. Kui ühelt poolt kingib see meile soojust ja D-vitamiini, siis teiselt poolt varitseb oht päikesepõletuse, enneaegne vananemise ja isegi teatud seisundite ees.
Nendest ohtudest räägitakse palju, kuid sageli unustatakse, et pilt on palju mitmetahulisem. Kas päikese eest peitmine on alati parim lahendus? Mis juhtub meie kehaga, kui päikesevalgust jääb liiga väheks? Ja kas päikesekaitsetooted, mida kasutame, on päriselt nii kahjutud meie nahale ja keskkonnale?
LUMI-s oleme loomult uudishimulikud – meile ei piisa pealiskaudsetest vastustest. Seepärast otsustasime süvitsi uurida, kuidas leida tasakaal naudingu ja ohutuse vahel. Kas tõesti peaksime terve suve varjus veetma, end pealaest jalatallani sisse mässima ja lootma, et sellest piisab? Või peitub tõde kusagil vahepeal?
Liitu meiega sellel teekonnal, kui sukeldume teadusesse, kummutame müüte ja vaatame värske pilguga inimkonna keerulisi suhteid päikesega. Kes teab – võib-olla avastame midagi, mis paneb sind järgmisel päikesepaistelisel päeval oma valikuid ümber hindama!
Äärmusest äärmusesse
Ebapiisav päikese käes viibimine on kujunenud tõsiseks rahvatervise probleemiks. Viimase kümnendi uuringud näitavad, et päikesevalguse vähesus võib olla seotud ligi 800 000 surmajuhtumiga aastas. Samuti on see seotud suurema riskiga haigestuda rinnavähki, kolorektaalsesse vähki, hüpertensiooni, südame-veresoonkonna haigustesse, metaboolsesse sündroomi, hulgiskleroosi, Alzheimeri tõvesse, autismi, astmasse, I tüüpi diabeeti ja lühinägelikkusesse.
Pikka aega on päikesekiirguse peamiseks kasulikuks teguriks peetud D-vitamiini. Ent katsed asendada looduslikku päikese käes viibimist suukaudsete D-vitamiini toidulisanditega ei ole andnud samu tervist edendavaid tulemusi. See viitab sellele, et päike pakub meile midagi enamat kui lihtsalt D-vitamiini – midagi, mida teistest allikatest ei saa.
Teadlased on esile toonud ühe võimalikest kasuteguritest, milleks on UVA-kiirguse võime stimuleerida lämmastikoksiidi vabanemist nahast, mis aitab alandada vererõhku ja vähendada südame-veresoonkonna haiguste riski. Lisaks on mõõdukas päikese käes viibimine seotud stressitaseme languse, vaimse võimekuse paranemise ja üldise heaolu tõusuga. Muuhulgas on täheldatud, et päike võib aidata leevendada teatud nahaprobleeme, näiteks atoopilist dermatiiti ja psoriaasi.
Veelgi enam, 2014. aastal Rootsis läbi viidud uuring paljastas üllatava seose: inimesed, kes vältisid päikesevalgust täielikult , seadsid end suurema suremusriskiga olukorda – riskiga, mis on võrreldav suitsetamisega. Vastupidiselt levinud hirmudele ei leitud selles uuringus tõendeid, et teadlik päevitamine oleks suurendanud nahavähi riski võrreldes nendega, kes päikest vältisid.
Kõik need tõendid viivad meid lihtsa, kuid olulise järelduseni: inimkeha on miljoneid aastaid kestnud evolutsiooni käigus kohanenud päikesevalgusega ning meie optimaalne tervis sõltub selle olemasolust. Võib-olla on aeg ümber hinnata meie suhe päikesega ja leida tasakaal, mis toetab nii meie keha kui ka meelt.
Vastuolud päikesekreemide kasutamisel
Päikesekaitsetoodete tööstus on tohutu – 2019. aastal ulatus selle ülemaailmne turuväärtus hinnanguliselt 8,5 miljardi dollarini. Iga päev kasutavad miljonid inimesed päikesekreeme, spreisid ja losjoone, mis sisaldavad UV-filtreid – spetsiaalseid kemikaale, mis neelavad või blokeerivad päikesekiirgust.
Paraku ei ole need UV-filtrid biolagunevad ning paljud reoveepuhastid ei suuda neid tõhusalt eemaldada. Seetõttu jõuavad need kemikaalid järjest suuremas koguses loodusesse. Arvatakse, et igal aastal satub ookeanidesse kuni 14 000 tonni SPF-kreemi, ladestudes erinevatesse veekeskkondadesse, sealhulgas korallriffidesse.
See ei jää tagajärgedeta. Kuna UV-filtrid ei lagune, satuvad need lõpuks elusorganismidesse – esmalt mikroskoopilistesse vetikatesse ja planktonisse ning sealt edasi toiduahela kaudu suurematesse organismidesse, sealhulgas inimestesse. See võib põhjustada terviseprobleeme nii loomadel kui ka inimestel ning olla eriti hävitav mereelustikule.
Üks murettekitav näide on oksübensoon – tavaline päikesekaitsetoodete koostisosa, mis on osutunud korallriffidele äärmiselt kahjulikuks ja potentsiaalselt surmavaks. Korallriffid, mis on elupaigaks enam kui veerandile maailma kalaliikidest, on juba niigi ohustatud ning päikesekreemide mõju võib nende olukorda veelgi halvendada. Kuid see pole ainult mereelustiku probleem – ookeanid toodavad 50–80% kogu maailma hapnikust ning nende kahjustamine võib avaldada laiaulatuslikku mõju kogu planeedile.
Murettekitav on ka see, et UV-filtrite jääke on leitud inimeste ajus, rinnapiimas ja platsentas, mis näitab, et need ained suudavad läbida bioloogilisi barjääre ja koguneda organismi, püsides kehas veel nädalaid pärast kasutamist ning häirides seeläbi endokriinsüsteemi normaalset talitlust.
Lisaks on viimasel ajal palju arutletud nanotehnoloogia kasutamise üle päikesekaitsetoodetes, eriti titaandioksiidi sisaldavates toodetes. Kuigi nanomõõtmetes titaanoksiid aitab vältida traditsioonilise päikesekreemi valget kihti nahal, suurendab see ka osakeste imendumise riski organismi. Mitmed uuringud on hoiatanud, et nanoskoopilised titaaniosakesed võivad tungida naha kaudu vereringesse, kus need võivad UVA-kiirguse toimel aktiveeruda ja põhjustada DNA mutatsioone – võimalikku vähiriski.
Võib tunduda üllatav, kuid pärast päikesekaitsekreemide laialdast kasutuselevõttu on nahavähi esinemissagedus tegelikult kasvanud. Üks võimalik põhjus on see, et inimesed loodavad liialt kreemi kaitsevõimele, viibides seetõttu kauem päikese käes. Samuti võivad mõned päikesekaitsekreemid takistada naha loomuliku punetuse teket, andes eksliku mulje, et päikesekiirgus pole olnud liiga intensiivne.
Väikelaste puhul on päikesekaitsekreemide kasutamine veelgi tundlikum teema. Alla kuue kuu vanustel imikutel soovitatakse vältida igasuguseid päikesekaitsekreeme ja eelistada hoopis kaitseriietust, mütse ning varjus püsimist. Kuue kuu kuni kuue aasta vanuste laste puhul tuleks kreemi kasutada mõõdukalt ja vaid nendes piirkondades, mida riietega katta ei saa.
Selle kõige keskel levib ka valearvamus, et SPF-kreem üksi pakub piisavat kaitset. Tegelikult on oluline kombineerida erinevaid meetodeid, et tagada naha tervis ja kaitse nii päikese kui ka muude keskkonnasaasteainete eest.
Naha loomulik kaitse UV kiirguse vastu
Miljonite aastate jooksul on inimese nahk kohanenud igapäevase päikesevalgusega, arendades loomulikke kaitsemehhanisme, mis aitavad võidelda päikesekiirguse mutageensete mõjudega. Meie nahk ei ole lihtsalt passiivne barjäär – see on intelligentne ja kohanemisvõimeline süsteem, mis suudab päikesega suhelda viisil, mida me alles hakkame täielikult mõistma.
Nagu LUMI püsikliendid ja lugejad teavad, tunneme suurt austust naha mikrobioomi loomuliku imetabaste omaduste vastu. Nahapinnal elavad mikroorganismid on meie esimeseks kaitseliiniks UV-kiirguse vastu. Nad ei ole pelgalt passiivsed kaaslased, vaid reageerivad päikesekiirgusele aktiivselt, tootes kaitsvaid ja kasulikke aineid, sealhulgas pigmente, mis aitavad meie enda melanotsüütidel melaniini sünteesida. See tähendab, et nahk ei ole ülekoormatud, pigmendilaigud vähenevad ning jume muutub ühtlasemaks ja säravamaks.
Lisaks mikrobioomile on meie nahal ka teisi kaitsemehhanisme, mis aitavad UV-kiirguse kahjulike mõjude vastu. Nende hulka kuuluvad naha pealmise kihi paksenemine, DNA parandamise võime, apoptoos (rakusurma mehhanism, mis takistab kahjustatud rakkude paljunemist), antioksüdantsete ensüümide tootmine ja loomulik pigmentatsioon, mis tumendab nahka, et neelata liigset UV-kiirgust.
Kui nahk on terve ja päikese käes viibitakse mõõdukalt, on need kaitsemehhanismid tavaliselt piisavad. Kuid pikaajaline või liigne UV-kiirgus võib häirida naha loomulikku tasakaalu ning põhjustada struktuurilisi ja funktsionaalseid kahjustusi – see protsess on tuntud kui fotovananemine.
Fotovananemine väljendub naha enneaegses vananemises: tekivad peened jooned ja kortsud, nahk muutub kuivemaks, ilmnevad pigmendilaigud ning sidekoe nõrgenemise tõttu kaotab nahk oma prinkuse. Samuti võivad tekkida veresoonte laienemised (telangiektaasiad) ja üldine nahapunetus, kuna muutused naha mikrotsirkulatsioonis häirivad verevarustust. Pikas perspektiivis võivad tekkida ka vähieelsed ja vähkkasvajalised muutused. Fotovananemist põhjustavad nii UVA- kui ka UVB-kiired, seega on oluline, et nahk saaks tuge mitmel rindel.
LUMI fännina võid rahulikult hingata – meie tooted toetavad naha loomulikku tasakaalu ja aitavad hoida mikrobioomi tervena. LUMI tooted on #microbiotarespectful, mis tähendab, et need mitte ainult ei kaitse nahka, vaid ka toidavad ja tugevdavad seda. Terve mikrobioom tähendab tervemat, vastupidavamat ja säravamat nahka – just nii, nagu loodus on selle ette näinud.
Antioksüdandid (nii sees, kui välispidised) on terapeutiline lähenemisviis naha põletikuliste kahjustuste ärahoidmiseks
Kui naha loomulik kaitsevõime on vähenenud, on tagajärjeks sageli enneaegne vananemine. Selle vältimiseks oleme loonud mitmeid tõhusaid, täiesti looduslikke antioksüdante sisaldavaid seerumeid ja kreeme, mis aitavad võidelda oksüdatiivsete kahjustuste ja põletikuliste protsesside vastu.
Looduslikud antioksüdandid, nagu C- ja E-vitamiin, mängivad naha tervises keskset rolli. Nende omavahelisel kokku segamisel ainete kasulikud omadused võimenduvad. Üheskoos pakuvad nad fotokaitset, toetatavad kollageeni sünteesi, kiirendavad naha uuenemisprotsessi ja suurendavad vastupidavust oksüdatiivsele stressile.
Just see võimas kooslus on Superbloom C-vitamiini ööseerumi südames. Kasutades seda ennetavalt ning päikeselise hooaja vältel, pakud oma nahale olulisi ühendeid, mida see vajab tervise ja elujõu säilitamiseks.
Teine suvine nahahoolduse kangelane on NAKED hüaluroonhappeseerum. Lisaks sügavniisutavale toimele (dehüdreeritud nahk on põletusele väga vastuvõtlik!), sisaldab see prebiootikume, mis poputab meie mikrobioomi; B3 vitamiini, mis kaitseb naharakke; vetikaekstrakti, mis ühtlustab pigmendi jagunemist nii olemasolevatel pigmendilaikudel kui väldib ka uute pigmendilaikude moodustumist. Lisaks aitab põdrakanepi hüdrosool suurendada naha enda kaitsevõimet.
UV-kiirgus + õhusaaste = topelt oht nahale
Kui enamik inimesi mõtleb nahakahjustustele, tuleb esimesena meelde UV-kiirgus. Kuid päike ei ole ainus keskkonnategur, mis nahka kahjustab – ka õhusaaste mängib suurt rolli. Uuringud näitavad, et linnaõhus leiduvad saasteained, näiteks sigaretisuitsus esinevad polüaromaatsed süsivesinikud, võivad UV-kiirguse toimel aktiveeruda, põhjustades oksüdatiivset stressi ning kahjustades naharakkude struktuuri ja DNA-d.
SPF TOODE ÜKSI EI KAITSE KESKKONNASAASTE EEST, aga LUMI-l on sellele lahendus – Sunberry päevaseerum, mis pakub looduslikku lisakaitset päikesekiirguse, sinise valguse ja linnareostuse eest. Tootes sisalduv maarjaohakaõli kaitseb nahka väliste keskkonnategurite, sh UV kiirte poolt põhjustatud oksüdatiivse stressi eest. Lisaks suudab ta rakutasandil aeglustada vananemise ehk glükatsiooni protsessi.
Sunberrys ja La-laa beebiõlis olev vaarikaseemneõli pakub titaandioksiidiga võrreldavat kaitset päikese UVA ja UVB kiirte eest. See ei ole piisav kaitse, et ‘’päikese käes praadida’’, kuid annab teatud olukordades võimaluse vältida sünteetilisi, sh. kantserogeenseid päikesekaitsetooteid.
Suviselt mõnusa lõhnaga Nudist hüaluroonhappe multiseerum niisutab nahka sügavuti ja põdrakanepi hüdrosool pakub lisakaitset UV kiirguse vastu. Tootes sisalduv melissi ja mündivesi toimib nahka rahustavalt.
Nahakaitse algab seestpoolt
Tervislik toitumine, mis sisaldab vitamiine ja mikrotoitaineid, aitab taastada soolestiku mikrobioomi ja pakub täiendavat kaitset terve naha säilitamiseks. Tervislikule toitumisele pakuvad tuge LUMITEEK toidulisandid.
Cellular Health Seleeni võimalikku mõju naha kaitsmisel UV-kiirguse poolt põhjustatud kahjustuste eest on palju uuritud ja tulemused viitavad sellele, et suukaudne antioksüdantide tarbimine võib potentsiaalselt olla päikesekaitsekreemide abiaine ja kaitsta nahka lühi- ja pikaajaliste UV-kiirguse põhjustatud oksüdatiivsete kahjustuste eest.
Probiootikumid – mitte ainult seedeelundkonnale, vaid ka nahale
Probiootikumid on igal juhul tark viis oma keha toetada, nii suvel kui talvel, sest nii nagu on meie organism tervik on keha mikrobioom tervik. Mitmekesine soole mikrobioom annab aluse mitmekesisele naha mikrobioomile, mis omakorda aitab tugevdada naha kaitsevõimet UV-le.
Ainult SPF50 ei ole lahendus!
LUMI valem on TERVE NAHK – Sinu parim ja essentsiaalne SPF! Päikeseliseks hooajaks tuleb aastaringselt oma naha eest hoolitseda pakkudes nahale mikrobioomi toetavat ja antioksüdantidest pungil hooldust, mis tagab Sinu naha tervise, et mõistlikus koguses päikest mitte paaniliselt siis karta ja katta kõige kangema SPF kreemiga, vaid hoopis sellest maksimaalselt kasu lõigata!
LUMI üks motodest on tasakaal – tasakaalukas päike on Sinu kehale ja nahale head! Õrna naha korral ja intensiivse päikese kätte minnes saad parima tulemuse kui kombineerid antioksüdandid, maksimaalse niisutuse ja naturaalse mõõduka mitte-nano tsinkoksiidi sisaldava (vali coralreef-safe toode!) SPF-ga ja ka siis säilitad päevitades terve mõistuse ja kohtled oma nahka ning planeeti austusega!
LUMI päikesekaitse checklist
Nagu enne rääkisime, siis SPF vaid üks osa suuremast tervikust. Efektiivne päikesekaitse algab juba enne, kui sa kreemipudelini jõuad. Kui soovid oma nahka päikese eest tõeliselt kaitsta ja samal ajal maksimaalselt kasu saada, soovitame järgida neljaastmelist süsteemi:
1. Antioksüdandid: naha kilp keskkonnamõjude vastu
Enne kui mõtled SPF-i peale, mõtle, kas su keha saab piisavalt A-, C- ja E-vitamiini, D-vitamiini ning seleeni.
Milleks? Et keha jaksaks võidelda UV-kiirguse poolt põhjustatud oksüdatiivse stressiga. Kui need on paigas, on su nahk paremini valmis vastu võtma päikese kasulikke omadusi ilma liigset kahju kandmata.
Mida selleks teha?
+ Kasuta hommikul antioksüdantiderikast kreemi, nagu meie Smart Brightener, et pakkuda nahale lisakaitset.
+ Tarbi A-, C-, D- ja E-vitamiini ning seleeni – need toetavad naha loomulikku vastupanuvõimet.
+ Tõhusa ööhoolduse jaoks kasuta ICONIC peptiididega öökreemi, mis aitab nahal taastuda ja uueneda.
2. Niisutamine: tugevam ja vastupidavam nahk
Hästi niisutatud nahk talub paremini päikest, taastub kiiremini ja püsib säravana. Dehüdreeritud nahk aga põleb kiiremini ja taastub aeglasemalt.
Kuidas tagada piisav niisutus?
+ Joo rohkelt vett
+ Kasuta enne päikese käes viibimist, selle ajal ja pärast sügavniisutavaid kreeme.
+ Tarbi probiootikume – need aitavad hoida naha mikrobioomi tasakaalus ja toetavad niiskusbarjääri ning selle säilimist. Meie soovitame LUMITEEK valikust Reg’Activ Essential™ ME-3 probiootikume.
3. Nahabarjääri tugevdamine: loomulik kaitsemehhanism
See on Sinu naha “turvamees”, mis lihtsalt öeldes hoiab niiskuse sees ja kahjuliku väljas. Ilma selleta pole SPF-ist kasu!
Kuidas toetada naha kaitsemehhanisme?
+ Tarbi oomega-3 rasvhappeid – neid leiad näiteks PĒLL kanepiseemneõlist.
+ Kasuta UV-filtritega niisutajaid, nagu Senses CC Clay Moisturiser.
+ Mikrobioomi toetavad tooted, nagu Sunbrero taimsete tüvirakkude ja melatoniiniga aaloe seerum ja Spoilt in Spain, mis sisaldavad Photobiome™. Ainulaadne koostiosa, mis tugevdab naha loomulikku kaitsevõimet päikese vastu.
+ Kui su nahk on altim pigmendilaikude tekkele, kasuta õhtuti Naked seerumit.
+ Väldi enne päikese käes viibimist naha koorimist, sest see võib nõrgestada naha loomulikku kaitsebarjääri.
4. SPF – tee teadlik valik!
Kuigi SPF on päikesekaitses vältimatu, ei ole kõik päikesekaitsetooted võrdselt tõhusad. Ning see peaks alati olema Sinu rutiini viimane samm, mitte esimene!
Mida silmas pidada?
+ Kontrolli alati koostisosi ja eelista tooteid, mille ohutus ja efektiivsus on teaduslikult tõestatud.
+ Kasuta piisavas koguses SPF-i ning uuenda kaitset iga paari tunni tagant.
+ Soovitame SPF-i kombineerida Sunbreroga, mis toimib SPF-boosterina ning lisakaitset pakkuva ja jumet elustava Sunberry päevaseerumiga.
Pea meeles, korralikult ettevalmistades päike ei koori ega šokeeri!