Kevad, õitsev loodus… ja sügelev nahk? Tere tulemast allergiahooaeg!
Su põsed õhetavad nagu värskelt armunul, kuid sügelus ja punetus ei kao ka pärast kolmandat kreemikihti? Sellisel juhul võib tegu olla kevadise allergiaga ehk pollinoosiga.
Kõige tavalisemateks süüdlasteks on kase, sarapuu ja lepa õietolm. Ning kui tihtipeale arvatakse, et õietolmuallergia mõjutab vaid hingamisteid (aevastamine, köhimine, vesised silmad), siis tegelikkuses on sellel võrdväärne mõju ka nahale.
Paljale nahale settides võib õietolm põhjustada/ägendada:
- Dermatiiti, mille puhul nahk muutub kuivaks, punetavaks, ketendavaks ja kipub sügelema. Tekib tihti näole, kaelale, kätele – ehk just neile piirkondadele, mis kevadel enim paljad on.
- Nõgestõbi (urtikaaria), mida iseloomustavad kiiresti ilmuvad ja sügelevad kublad, mis võivad tekkida ka lihtsalt allergeeni sissehingamisest või kergest kontaktist nahaga.
- Silmaümbruse turse ja kuivus, sest nahk silmade ümber on väga õhuke ja tundlik. Seetõttu reageerib see eriti kergesti õietolmu ja hõõrumise kombinatsioonile. Tulemuseks: paistetus, punetus, kuivus ja kipitus.
- Atoopilise dermatiidi/ekseemi ägenemist, sest naha kaitsebarjäär saab löögi ja põletik võib muutuda kroonilisemaks.
Ühtlasi tasub rohkem tähelepanu pöörata sellele, mis su taldrikule jõuab. On mõningad toitained (nt õunad, porgandid, pähklid ning kasemahl), mille puhul keha ei oska vahet teha õietolmuga. Ja nii võib täiesti süütu amps lõppeda sügeleva suu, vesise nohu või nahalööbega.
Aga kuidas siiski nautida soojasid kevadkiiri ilma ebameeldivate tagajärgedeta?
Esiteks..pese oma nägu ja käsi. Tundub elementaarne, kuid tihtipeale ei pane me ise tähele kui palju me erinevaid pindasid puudume ning seejärel silmi hõõrume – kõige selle ajal koguneb nähtamatu kiht allergeene su nahale.
Ja kuigi me LUMIs ei ole suured seebisõbrad, siis antud juhul lihtne veega loputus ei pruugi alati piisav olla – kasuta õrna, lõhnaaineteta pesugeeli, mis nahka ei kuivataks ning eelista näol pehmeid, niisutavaid tooteid nagu LUMI näopuhastuspiim.
Teiseks, naha kaitsebarjäär on Sinu esimene kaitseliin kevadiste allergeenide vastu. Kui nahk on kuiv, ketendav või juba veidi ärritunud, on selle kaitsebarjäär nõrgenenud, ja see tähendab ainult üht: allergeenid pääsevad palju kergemini läbi.
Ehk.. niisuta, niisuta, niisuta! Soovitame juba ennetavalt hakata kasutama Bio-Kliniku naha struktuuri taastavat näokreemi, et tugevdada naha loomulikku kaitsebarjääri. See on õrn, puhas ja täis taimset väge. 16 botaanilise koostisosa, 5 prebiootikumi ja loodusliku hüaluroonhappe kooslus niisutab sügavalt, rahustab ärritust ja aitab taastada naha mikrobioomi tasakaalu.
Kui õietolmu tase tõuseb, tuleb mängu järgmine kaitseliin – tsink. Lullaby tsinksalvi sisaldab 25% tsinkoksiidi, mis tugevdab naha kaitsekihti, rahustab ärritusi ja kaitseb keskkonnamõjude eest. Tsink aitab tõkestada ärritajaid, allergeene ja patogeene, leevendab naha põletikke nagu akne või rosaatsea ning pakub ka mõõdukat UV-kaitset.
Ühtlasi tasuks aastaringselt rohkelt omega-rasvhappeid tarbida, mis on leitavad näiteks PĒLL kanepiseemneõlist – nende kasu peitub põletikuvastases toimes. Ning, et leevendada allergiliste reaktsioonide intensiivsust, oleks soovituslik enne allergiaperioodi algust läbida probiootikumide kuur. Happy gut = happy life!
Ja seespidisest toest rääkides… enne allergiahooaja haripunkti võiks Sul olla valmis varutud ka mõned võtmetähtsusega toidulisandid, mis aitavad kehal rahulikumalt reageerida ja nahal paremini vastu pidada.
- Tsink toetab immuunsüsteemi, mis allergiahooajal kipub üle reageerima kõigele, mis lendab. Lisaks aitab tsink hoida naha kaitsebarjääri tugevana.
- Seleen toimib loodusliku põletikuvähendajana – just siis, kui histamiinid tahaksid pidu panna.
- B-vitamiinid (eriti B6 ja B12) aitavad närvisüsteemil rahulikuks jääda ja toetavad keha allergiast tingitud stressiseisundis. Sest keha stress = rohkem põletikku = ärritunum nahk.
Viimaseks.. Kui keegi räägib kevadel “tipptundidest”, mõtled sa ilmselt lõunale kohvikus, eks? Meie peame silmas õietolmutipptundi ehk hilishommikut ja varajast pärastlõunat. Need on kevadise päeva kõige ohtlikumad ajad tundlikule nahale, sest õietolm tõuseb täie hooga tiirlema.
Kui sa siiski pead sel ajal õues olema, tasub meeles pidada, et hea kreem toimib sõna otseses mõttes nagu nähtamatu kaitsekilp nahale. Arktiline näokreem seisab vapralt vastu kõigile allergiahooaja katsumustele. Taimeõlid ja -ekstraktid toidavad nahka sügavuti, hüaluroonhape niisutab ja silub, ning mesilasvaha kaitseb nahka kahjulike keskkonnamõjude eest. Nii saab nahk rahuneda, taastuda ja hingata ka siis, kui maailm õitseb!
Ühtlasi ei ole päikeseprillid ja müts ainult moeelemendid, vaid kõige lihtsam viis allergeenide eemale hoidmiseks silmadest ja juustest.
Ja kui oled tagasi toas, pese nahk ning vaheta riided, sest õietolm poeb kangasse paremini kui kassikarvad vaiba sisse..