+372 5663 2033
TASUTA TARNE AL. 49€!
JÄLGI MEID
Sinu ostukorv
Ostukorv on tühi
Lisa siia vahvaid tooteid
Kõik tooted
NAHA TERVIS
VANANEV NAHK

Kõik, mida pead teadma kollageeni kohta – Sinu naha alustala!

Ilma, et märkaksime, ümbritseb kollageen meid kõikjal – olgu see siis iluaajakirja lehekülgedel, iluteemalistes vlogides või ilubrändide veebilehtedel.

Kollageen on olnud nahahoolduses pikka aega populaarne ja seda põhjusega. See mängib kriitilist rolli nii naha kui ka kogu keha funktsioonides ning selle tähtsus ei kao niipea.

Kuigi paljud teavad, et kollageen on noorusliku ja terve naha võti, oskavad vähesed selgitada, miks see nii oluline on. Nahahooldusalaste terminite ja protsesside sügavam mõistmine võib tunduda ebaoluline, kuid tegelikult on see otsustava tähtsusega, et teha oma naha tervise jaoks parimaid valikuid. Kui me ei mõista selliste mõistete nagu kollageen, hüaluroonhape või antioksüdandid toimimist, on keeruline eristada tõhusaid tooteid turunduslikest lubadustest.

Kollageeni puhul on see eriti keeruline, sest turul on tohutult palju tooteid, mis lubavad parandada naha tervist ja välimust, kuid mitte kõik neist ei põhine teaduslikel tõenditel. Teadlased arutlevad siiani, millised kollageenitooted on tõepoolest efektiivsed ja millised on lihtsalt reklaaminipid.

LUMI ei ole pühendunud mitte ainult kvaliteetsete nahahoolduslahenduste loomisele, vaid ka naha bioloogia ja teaduse põhjalikule uurimisele. Kollageen on üks nendest teemadest, mis väärib sügavat uurimist, sest selle kohta ringleb nii palju müüte ja väärarusaamu.

Nii et võta mugav asend sisse ja asu koos meiega teekonnale kollageeni maailma! Uurime lähemalt, miks on kollageen nii oluline, kuidas see mõjutab naha tervist ja nooruslikkust ning millised tooted tegelikult toetavad selle loomulikku tootmist. Varustame sind vajalike faktidega, et saaksid teha oma naha heaolu jaoks parimaid valikuid!

Mis on kollageen ja miks see nii oluline on?

Kollageen on üks keha kõige olulisemaid valke, mängides otsustavat rolli naha, luude, kõõluste, kõhrede ja teiste sidekudede struktuuris. Selle põhikomponendiks on aminohapped, mis ühendatakse kehas peptiidahelateks – need moodustavad ainuüksi üle 100 000 erineva valgu inimkehas. On ju põhjusega öeldud, et tegu on meie naha tervise alustalaga!

Igal valgul meie kehas on oma kindel roll. Kollageen on tuntud kui keha “struktuurivalk,” sest selle ainulaadne struktuur muudab ta erakordselt jäigaks ja venimisvastaseks, mistõttu see sobib ideaalselt kudede, naha, kõhrede, sidemete ja kõõluste toetamiseks. Rakkude vahelises ruumis loob kollageen võrgustiku, mis aitab säilitada naha siledust ja elastsust ning toetab selle uuenemisvõimet. Lisaks sellele mängib kollageen olulist rolli ka rakkude sees, aidates rakuorganellidel ja struktuuridel oma vormi säilitada.

Kokku on inimkehas tuvastatud 28 erinevat tüüpi kollageeni, millest igaüks täidab spetsialiseeritud rolle erinevates kehaosades. Need kollageenitüübid aitavad moodustada rakuvälise maatriksi, mis toimib struktuurse raamistikuna.

Kõige levinum valk mitte ainult nahas, vaid ka kogu kehas (seda eriti selgroogsetel), on I tüüpi kollageen. Nahas mängib see võtmerolli, andes sellele tugevuse, elastsuse ja vormi. Kollageen toimib justkui karkassina, mille külge naharakud kinnituvad ja mille struktuur on DNA poolt paika pandud. See aitab nahal säilitada oma struktuuri ning tagab, et nahk suudab täita oma olulisi funktsioone, nagu kaitse, niiskuse säilitamine ja temperatuuriregulatsioon.

Lisaks on I tüüpi kollageen ka looduslik antioksüdant. See tähendab, et see aitab neutraliseerida vabu radikaale, mis võivad põhjustada nahakahjustusi ja enneaegset vananemist. I tüüpi kollageeni võime säilitada naha niiskustaset on samuti ülioluline. See aitab hoida naha hüdreeritud, elastse ja pehmena, aidates seeläbi säilitada nooruslikku ja tervet välimust.

Kuigi kollageen on inimkehale nii oluline,  on selle tootmise vähenemine paratamatu osa vananemisprotsessist. Alates varasest täiskasvanueast hakkab meie keha võime toota uut kollageeni järk-järgult vähenema – umbes 1% aastas. See vähenemine mõjutab naha elastsust, tugevust ja üldist nooruslikkust, sest kollageen moodustab olulise osa naha struktuurist. Kui kollageenitasemed langevad, muutub nahk õhemaks, kuivemaks ja hakkavad tekkima kortsud.

Lisaks looduslikule vananemisprotsessile mõjutavad kollageeni lagunemist ka mitmed välised tegurid. UV-kiirgus on üks suurimaid kahjureid, kuna see stimuleerib vabade radikaalide teket, mis kahjustavad kollageeni kiude.

Kollageeni vähenemine nahas toob kaasa nähtavaid vananemise märke, nagu lõtvumine, kortsud ja kuivus. Lisaks visuaalsetele muutustele muutub kollageenivaene nahk nõrgemaks ja kaotab oma võime kaitsta end väliste kahjurite, nagu bakterite ja saasteainete, eest. Seega on kollageeni säilitamine ja toetamine nahahoolduses väga oluline nii ilu kui ka naha üldise tervise seisukohalt.

Kuid kuidas suurendada kollageeni taset nahas?

Paikne kollageen – raha raiskamine või imede tegija?

Kollageeni otsene nahale kandmine kreemide kujul võib tunduda lihtsa ja loogilise viisina kollageeni kättesaadavuse suurendamiseks nahas. Paljud kollageenikreemid reklaamivad end kui lahendust naha pinguldamiseks ja kortsude vähendamiseks, kuid tegelikult on see kontseptsioon keerulisem, kui esmapilgul tundub.

Kuigi teoorias on kollageeni paikne pealekandmine nahale ahvatlev, piiravad selle tõhusust mitmed praktilised tegurid. 

Peamine probleem on kollageenimolekulide suurus – looduslik kollageen on kõrge molekulmassiga, mis tähendab, et need molekulid on liiga suured, et tungida naha pealmisse kihti, sarvkihti, ja veelgi enam, sügavamatesse kihtidesse, kus tegelik kollageeni süntees toimub.

Seetõttu on mõned nahahooldusettevõtted hakanud oma toodetes kasutama hüdrolüüsitud kollageeni – kollageeni, mis on lagundatud peptiidideks ja mille molekulmass on seetõttu väiksem. 

See meetod on muutunud populaarseks, sest väiksemad peptiidid võivad tungida naha pindmistesse kihtidesse paremini kui tavaline kollageen. Siiski on selle meetodi efektiivsusel omad piirangud. Kuigi hüdrolüüsitud kollageen suudab tungida sügavamale epidermisesse, ei jõua see sageli piisavalt sügavale dermisesse, kus asuvad fibroblastid – rakud, mis toodavad uut kollageeni ja loovad naha rakuvälist maatriksit. Kollageeni tootmise stimuleerimine dermises on aga kriitiline, et mõjutada naha struktuuri ja elastsust püsivalt.

Kuigi kollageenikreemid ei suuda otse suurendada kollageeni tootmist naha sügavamates kihtides ega varustada fibroblaste otseselt toormaterjaliga kollageeni sünteesimiseks, ei ole need sugugi kasutud. Teadusuuringud on näidanud, et sellistel kreemidel võib siiski olla positiivne mõju naha üldisele tervisele ja väljanägemisele.

  1. Kollageen on looduslik niiskusesäilitaja. Kui kollageenikreem kantakse nahale, toimib see naha pinnal, aidates siduda niiskust ja moodustada kaitsva barjääri. See niisutav toime annab nahale täidlasema ja siledama välimuse, mis võib ajutiselt vähendada peente joonte ja kortsude nähtavust.
  2. Kollageenikreemid loovad naha pinnale kaitsva kihi, mis aitab pehmendada nahka ja muuta selle siledamaks. See siluv toime võib samuti vähendada kortsude ja peente joonte nähtavust, andes nahale nooruslikuma välimuse.
  3. Kollageenil on looduslikud antioksüdantsed omadused, mis aitavad võidelda oksüdatiivse stressi vastu. Vabad radikaalid, mida põhjustavad UV-kiirgus ja saaste, võivad kiirendada naha vananemist. Kollageenikreemide antioksüdantne toime aitab kaitsta naha pinda nende kahjulike mõjude eest, aidates säilitada naha elastsust ja tervet välimust.

Seega, kuigi kollageenikreemid ei pruugi oluliselt suurendada keha jaoks kättesaadavat kollageeni kogust, pole õige öelda, et need on kasutud – tegelikult on need sellest kaugel!

Seespidine kollageen – parem lahendus kui paikne?

On hea teada, et kollageenikreemidel on mõningaid eeliseid, isegi kui nad ei suuda fibroblaste täies ulatuses varustada. Aga mis siis, kui soovime siiski suurendada nende rakkude jaoks kättesaadavat kollageeni kogust? Õnneks on olemas ka muid lähenemisviise kollageeni taseme tõstmiseks!

Esimene meetod, mida võiks kaaluda, on suukaudsed kollageenilisandid. Erinevalt paiksetest kollageenikreemidest, aitavad suukaudsed lisandid suurendada fibroblastide hulka ning nendes leiduvat kollageeni, aidates nahal püsida noorusliku, tugeva ja tugevana. Suukaudne kollageen on näidanud ka nahka kaitsvaid omadusi UV-kiirguse poolt põhjustatud hüperpigmentatsiooni vastu.

Sellegipoolest tuleb arvestada mõne muu teguriga. Kollageeni süntees on loomulik ja vajalik protsess, kuid sellega kaasneb paratamatult oksüdatiivse stressi suurenemine, mis võib kahjustada rakke ja kiirendada vananemist. Seetõttu tuleb suukaudsete kollageenilisandite või muude kollageeni tootmist stimuleerivate meetodite kasutamisel kindlasti arvestada antioksüdantide vajadusega.

Veel üks oluline aspekt on kollageeni päritolu. Praegu pärineb suurem osa suukaudsetest ja paiksetest kollageenilisanditest loomsetest allikatest, nagu kanad, lehmad, sead ning mereelukad, sealhulgas kalad ja merikäsnad. See muudab need lisandid sobimatuks mitmetele inimgruppidele, näiteks neile, kes järgivad taimetoitlastest või veganitest toitumisviise, samuti neile, kellel on teatud toiduallergiad või religioossed/kultuurilised piirangud.

Rohelisem viis – kollageeni võimendajad!

Kogu selle jutu juures on lihtne unustada, et inimkeha on võimeline ise kollageeni tootma, kui talle antakse selleks vajalikud ained ja soodsad tingimused. Kollageeni süntees toimub kehas pidevalt, eriti naha, liigeste, luude ja sidekudede tervise säilitamiseks. Kõik, mida keha vajab, on õiged aminohapped ja toitained, mis toetavad seda protsessi.

Siinkohal tulevadki mängu kollageeni võimendajad – ühendid, mis aitavad kehal suurendada oma loomulikku kollageeni tootmist, pakkudes selleks vajalikke ressursse ja stimuleerides fibroblaste – naharakke, mis toodavad kollageeni. Need ei sisalda otseselt kollageeni, vaid pigem pakuvad kehasse sobivaid aminohappeid, vitamiine ja mineraale, mis on vajalikud kollageeni sünteesiks.

Millised ühendid võivad olla kollageeni võimendajad? Siin on mõned meie lemmikud:

  1. Kollageeni-spetsiifilised peptiidid – need väiksemad peptiidiahelad võivad kergemini liikuda kehas ja nahas, stimuleerides fibroblaste tootma uut kollageeni. Tänu oma väiksemale molekulmassile imenduvad need paremini, aidates parandada naha struktuuri ja elastsust.
  2. Hüaluroonhape ja glükoolhape:

Hüaluroonhape toimib suurepärase niiskusesäilitajana ning loob nahas keskkonna, mis soodustab kollageenisünteesi. Lisaks stimuleerib see fibroblaste ja aitab kaasa naha täidlusele. Hüaluroonhape on eriti tõhus, kui selle molekulmass on piisavalt väike, et nahka imenduda.

Peale naha koorimise ja tekstuuri parandamise suudab glükoolhape tõsta naha hüaluroonhappe taset, stimuleerida fibroblastide paljunemist ja suurendada kollageeni tootmist. See muudab naha elastsemaks ja aitab võidelda vananemise märkidega.

  1. C-vitamiin – naha kõige rikkalikum antioksüdant! C-vitamiin on tõhus kollageeni sünteesi toetaja, kuna osaleb otseselt aminohapete hüdroksüleerimises, mis on oluline kollageenikiudude moodustumiseks ja stabiilsuseks. Samuti toimib C-vitamiin tugeva antioksüdandina, kaitstes nahka oksüdatiivse stressi ja vabade radikaalide kahjustuste eest. Paikselt manustatav C-vitamiin võib parandada naha tekstuuri ja aidata vähendada peente joonte ning kortsude nähtavust.
  2. Spermiidiin – probiootikum, millel on laialdane mõju nii nahale, kui ka üldisele tervisele. Seda leidub looduslikult inimese kehas ja nahapinnal ning see aitab reguleerida soolestiku mikrobioomi. Spermiidiin on näidanud haavade paranemise kiirendamist, naha kollageeni tootmise suurenemist ja lipiidide sünteesi. Lisaks aitab see säilitada naha niiskusbarjääri, mis on oluline naha tervise ja noorusliku välimuse säilitamiseks.

Naha mikrobioom on võtmetähtsusega naha tervise ja noorusliku väljanägemise säilitamisel, ning spermiidiin on suurepärane näide sellest, kuidas mikrobioom võib mõjutada kollageeni tootmist ja naha seisundit –  miski, millest me LUMI-s ei väsi rääkimast!

Naha loomuliku kaitsesüsteemi tugevdamine loob eeldused tervema ja nooruslikuma naha jaoks – see ei tähenda pelgalt väliste toodete kasutamist, vaid ka naha mikrobioomi ja loomulike protsesside toetamist seespidiselt

Aita oma nahal taas tugevaks saada LUMI abiga!

Nüüd, kui olme süvitsi heitnud pilgu kollageeni maailma, alates seda moodustavatest aminohapetest kuni rollini meie naha tervises ning vanusega kaasneva kollageenitootmise vähenemisega, on aeg mõelda praktilistele sammudele, mida saad oma naha ja keha heaks teha.

LUMI on sinu kollageeni toetava nahahoolduse partner ning meie tooted on loodud selleks, et pakkuda nahale parimat võimalikku tuge ja hooldust. LUMI tooted sisaldavad rikkalikult hüaluroonhapet, ühte parimat naha supertoitu, mis aitab säilitada naha niiskustaset ja toetab loomulikku kollageeni sünteesi.

Hüaluroonhapet võid leida mitmes meie lemmiktootes nagu..

Kui su nahk aga ihkab C-vitamiini järele, siis Superbloom C-vitamiini ööseerum on just see, mida ta vajab! See õlipõhine seerum kasutab rasvlahustuvat C-vitamiini esterit, mis on nahale õrnem ning imendub palju tõhusamalt kui tavalised, veepõhised C-vitamiini vormid, mida sageli leidub kaubanduslikes nahahooldustoodetes. See tähendab vähem ärritust ja rohkem tulemusi!

Superbloom C-vitamiini Ööseerum sisaldab veel E-vitamiini, mis toimib tugeva antioksüdandina, kaitstes nahka vabade radikaalide kahjustuste eest ja toetades kollageeni tootmist. Punavetikaekstrakt lisab võimsa niisutava toime ning skvalaan aitab säilitada naha niiskusbarjääri, muutes naha pehmeks ja säravaks.

Kui otsid midagi, mis on spetsiaalselt kollageeni toetamiseks loodud, siis meil on sulle ideaalne lahendus! Meie Collagen Booster näokreem on loodud just selleks, et stimuleerida kollageenisünteesi mitmel erineval viisil ja hoolitseda naha noorusliku välimuse eest.

Kreem sisaldab:

  • Kollageeni tootmiseks vajalikke aminohappeid, mis on naha struktuuri ja elastsuse tagamisel üliolulised. Need aminohapped on kollageeni ehitusplokid, aidates nahal säilitada tugevust ja prinkust.
  • Hüaluroonhappe molekule erinevas suuruses, et tagada nende ühtlane jaotumine naha erinevatesse kihtidesse. See tagab sügava niisutuse, toetab naha niiskusbarjääri ning soodustab kollageeni tootmist.
  • Postbiootikum spermiidiini, mis on tõeline nahahoolduse imeaine. Spermiidiin aitab tõhusalt suurendada kollageenitootmist, toetades naha uuenemisprotsessi ja hoides seda tugevana.

Collagen Booster näokreem teeb täpselt seda, mida lubab – annab sinu nahale kollageenitoetuse, mida ta vajab, et püsida nooruslik ja terve!

 

Oled valmis andma oma nahale kõike, mida ta vajab elutähtsa kollageeni tootmiseks ning tervise ja sära säilitamiseks? Vajuta ülalolevatele linkidele, et külastada meie tootelehti.

Või kas otsid midagi muud? Tutvu kogu meie teaduspõhise nahahoolduse valikuga ja leia just endale sobivad tooted, mis toetavad sinu naha ilu ja tervist.

Viited: 
  1. Aguirre-Cruz, G., León-López, A., Cruz-Gómez, V., Jiménez-Alvarado, R., & Aguirre-Álvarez, G. (2020). Collagen Hydrolysates for Skin Protection: Oral Administration and Topical Formulation. Antioxidants (Basel, Switzerland)9(2), 181. https://doi.org/10.3390/antiox9020181 
  2. Agustina, L., Miatmoko, A., & Hariyadi, D. M. (2023). Challenges and strategies for collagen delivery for tissue regeneration. Journal of public health in Africa14(Suppl 1), 2505. https://doi.org/10.4081/jphia.2023.2505 
  3. Al-Atif, H. (2022). Collagen Supplements for Aging and Wrinkles: A Paradigm Shift in the Fields of Dermatology and Cosmetics. Dermatology practical & conceptual12(1), e2022018. https://doi.org/10.5826/dpc.1201a18 
  4. Al-Niaimi, F., & Chiang, N. Y. Z. (2017). Topical Vitamin C and the Skin: Mechanisms of Action and Clinical Applications. The Journal of clinical and aesthetic dermatology10(7), 14–17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5605218/ 
  5. Bos, J. D., & Meinardi, M. M. (2000). The 500 Dalton rule for the skin penetration of chemical compounds and drugs. Experimental dermatology9(3), 165–169. https://doi.org/10.1034/j.1600-0625.2000.009003165.x 
  6. Bravo, B., Correia, P., Gonçalves Junior, J. E., Sant’Anna, B., & Kerob, D. (2022). Benefits of topical hyaluronic acid for skin quality and signs of skin aging: From literature review to clinical evidence. Dermatologic therapy35(12), e15903. https://doi.org/10.1111/dth.15903 
  7. Chaudhary, M., Khan, A., & Gupta, M. (2020). Skin Ageing: Pathophysiology and Current Market Treatment Approaches. Current aging science13(1), 22–30. https://doi.org/10.2174/1567205016666190809161115 
  8. De Luca, C., Mikhal’chik, E. V., Suprun, M. V., Papacharalambous, M., Truhanov, A. I., & Korkina, L. G. (2016). Skin Antiageing and Systemic Redox Effects of Supplementation with Marine Collagen Peptides and Plant-Derived Antioxidants: A Single-Blind Case-Control Clinical Study. Oxidative medicine and cellular longevity2016, 4389410. https://doi.org/10.1155/2016/4389410 
  9. Ito, D., Ito, H., Ideta, T., Kanbe, A., Ninomiya, S., & Shimizu, M. (2021). Systemic and topical administration of spermidine accelerates skin wound healing. Cell communication and signaling : CCS19(1), 36. https://doi.org/10.1186/s12964-021-00717-y 
  10. Jadach, B., Mielcarek, Z., & Osmałek, T. (2024). Use of Collagen in Cosmetic Products. Current issues in molecular biology46(3), 2043–2070. https://doi.org/10.3390/cimb46030132 
  11. Juhaščik, M., Kováčik, A., & Huerta-Ángeles, G. (2022). Recent Advances of Hyaluronan for Skin Delivery: From Structure to Fabrication Strategies and Applications. Polymers14(22), 4833. https://doi.org/10.3390/polym14224833 
  12. Juncan, A. M., Moisă, D. G., Santini, A., Morgovan, C., Rus, L. L., Vonica-Țincu, A. L., & Loghin, F. (2021). Advantages of Hyaluronic Acid and Its Combination with Other Bioactive Ingredients in Cosmeceuticals. Molecules (Basel, Switzerland)26(15), 4429. https://doi.org/10.3390/molecules26154429 
  13. Kawada, C., Yoshida, T., Yoshida, H., Matsuoka, R., Sakamoto, W., Odanaka, W., Sato, T., Yamasaki, T., Kanemitsu, T., Masuda, Y., & Urushibata, O. (2014). Ingested hyaluronan moisturizes dry skin. Nutrition journal13, 70. https://doi.org/10.1186/1475-2891-13-70 
  14. Kim, G., Kim, M., Kim, M., Park, C., Yoon, Y., Lim, D. H., Yeo, H., Kang, S., Lee, Y. G., Beak, N. I., Lee, J., Kim, S., Kwon, J. Y., Choi, W. W., Lee, C., Yoon, K. W., Park, H., & Lee, D. G. (2021). Spermidine-induced recovery of human dermal structure and barrier function by skin microbiome. Communications biology4(1), 231. https://doi.org/10.1038/s42003-020-01619-4 
  15. Lee, Y. I., Lee, S. G., Jung, I., Suk, J., Lee, M. H., Kim, D. U., & Lee, J. H. (2022). Effect of a Topical Collagen Tripeptide on Antiaging and Inhibition of Glycation of the Skin: A Pilot Study. International journal of molecular sciences23(3), 1101. https://doi.org/10.3390/ijms23031101 
  16. León-López, A., Morales-Peñaloza, A., Martínez-Juárez, V. M., Vargas-Torres, A., Zeugolis, D. I., & Aguirre-Álvarez, G. (2019). Hydrolyzed Collagen-Sources and Applications. Molecules (Basel, Switzerland)24(22), 4031. https://doi.org/10.3390/molecules24224031 
  17. Lis, D. M., & Baar, K. (2019). Effects of Different Vitamin C-Enriched Collagen Derivatives on Collagen Synthesis. International journal of sport nutrition and exercise metabolism29(5), 526–531. https://doi.org/10.1123/ijsnem.2018-0385 
  18. Lis, D. M., Jordan, M., Lipuma, T., Smith, T., Schaal, K., & Baar, K. (2022). Collagen and Vitamin C Supplementation Increases Lower Limb Rate of Force Development. International journal of sport nutrition and exercise metabolism32(2), 65–73. https://doi.org/10.1123/ijsnem.2020-0313 
  19. Lopez, M. J., & Mohiuddin, S. S. (2024). Biochemistry, Essential Amino Acids. In StatPearls. StatPearls Publishing. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32496725/ 
  20. Madeo, F., Carmona-Gutierrez, D., Kepp, O., & Kroemer, G. (2018). Spermidine delays aging in humans. Aging10(8), 2209–2211. https://doi.org/10.18632/aging.101517 
  21. Naomi, R., Ridzuan, P. M., & Bahari, H. (2021). Current Insights into Collagen Type I. Polymers13(16), 2642. https://doi.org/10.3390/polym13162642 
  22. Narda, M., Trullas, C., Brown, A., Piquero-Casals, J., Granger, C., & Fabbrocini, G. (2021). Glycolic acid adjusted to pH 4 stimulates collagen production and epidermal renewal without affecting levels of proinflammatory TNF-alpha in human skin explants. Journal of cosmetic dermatology20(2), 513–521. https://doi.org/10.1111/jocd.13570 
  23. Niechcial, A., Schwarzfischer, M., Wawrzyniak, M., Atrott, K., Laimbacher, A., Morsy, Y., Katkeviciute, E., Häfliger, J., Westermann, P., Akdis, C. A., Scharl, M., & Spalinger, M. R. (2023). Spermidine Ameliorates Colitis via Induction of Anti-Inflammatory Macrophages and Prevention of Intestinal Dysbiosis. Journal of Crohn’s & colitis17(9), 1489–1503. https://doi.org/10.1093/ecco-jcc/jjad058 
  24. Pu, S. Y., Huang, Y. L., Pu, C. M., Kang, Y. N., Hoang, K. D., Chen, K. H., & Chen, C. (2023). Effects of Oral Collagen for Skin Anti-Aging: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients15(9), 2080. https://doi.org/10.3390/nu15092080 
  25. Pullar, J. M., Carr, A. C., & Vissers, M. C. M. (2017). The Roles of Vitamin C in Skin Health. Nutrients9(8), 866. https://doi.org/10.3390/nu9080866 
  26. Ricard-Blum S. (2011). The collagen family. Cold Spring Harbor perspectives in biology3(1), a004978. https://doi.org/10.1101/cshperspect.a004978
  27. Seong, S. H., Lee, Y. I., Lee, J., Choi, S., Kim, I. A., Suk, J., Jung, I., Baeg, C., Kim, J., Oh, D., & Lee, J. H. (2024). Low-molecular-weight collagen peptides supplement promotes a healthy skin: A randomized, double-blinded, placebo-controlled study. Journal of cosmetic dermatology23(2), 554–562. https://doi.org/10.1111/jocd.16026 
  28. Varani, J., Dame, M. K., Rittie, L., Fligiel, S. E., Kang, S., Fisher, G. J., & Voorhees, J. J. (2006). Decreased collagen production in chronologically aged skin: roles of age-dependent alteration in fibroblast function and defective mechanical stimulation. The American journal of pathology168(6), 1861–1868. https://doi.org/10.2353/ajpath.2006.051302 
  29. Wu, M., Cronin, K., & Crane, J. S. (2023). Biochemistry, Collagen Synthesis. In StatPearls. StatPearls Publishing. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29939531/