Mida on õpetanud mulle aasta LUMIga?
“Nii nagu on oluline süüa võimalikult vähe töödeldud ja lisaainetega toitu, on oluline pakkuda seda ka oma nahale. Aeg on välja kasvada tarbimisahelast, kus iga “hooldustoode” tekitab aina uusi probleeme ja vajadust järgneva toote järele.”
Minu ametivalikul mängisid suurt rolli probleemid minu enda näonahaga. See viis mind õppima esialgu nii kosmeetikuametit, õendust kui ka hiljem hiina meditsiini. Töötasin igapäevaselt kosmeetikuna ja enim paelusid mind probleemsed nahad. Jälgisin üldiseid nahahooldussoovitusi ja dermatoloogide nõuandeid.
Looduskosmeetika tundus mulle moesuunana, kõlades tihti asjatu hirmutamisena. Olin skeptiline ja arvasin, et looduslikud õlid võivad probleemseid näonahkasid “ummistada”. Otsus LUMIsse tööle minna ei tulnud kergelt, sest tundsin sisemist vastuolu oma veendumuste tõttu looduskosmeetikast.
LUMIsse tööle asudes pidin aga üsna kiirelt endale tunnistama, et aeg on olemasolevatest teadmistest lahti lasta ja teha ruumi ümber õppimisele. Peale põhjalikumat süvenemist tundus LUMI brändi filosoofia väga loogiline. Samuti, oma silm on kuningas ja tuhanded rahulolevad kliendid ning sajad edulood paranemistest on need, mis annavad tunnistust sellest, et LUMI teeb midagi väga õigesti.
Isegi kui vahetevahel ei suuda ma uut klienti LUMI valimiseks veenda, siis klient ise veenab mind ennast alati selles, et katastroofilise näonahani võib viia laialdaselt levinud ilu- ja internetitrendide järgmine, mis iseenesest ei ole halb, aga selleks peaks enda mikrobioom ja nahk tugev ja vastupidav olema…mida ta tavaliselt ei ole.
Kas pole mitte vastuoluline, et elame maailmas, kus eksisteerib miljoneid kosmeetikatooteid, aga nahaprobleeme tekib aina juurde? Muidugi on nahad problemaatilised ka muude tegurite tõttu ja ei sõltu vaid pealemääritavast, kuid usun siiralt, et tihtipeale oleks meie nahk paremas seisundis, kui jätaksime talle mõned asjad peale määrimata.
Mida LUMI mulle õpetas?
1. Näonaha puhastamine
Üks esimesi avastusi LUMIga liitudes oli see, et levinud ilusoovitusele vastupidiselt võiksime oma näonaha puhastamist rahulikumalt võtta. Kaks korda päevas näonaha pesemine vahutava vahendiga on ilmselge liig, eriti kui sellest annab tunnistust peale pesu kiskuv näonahk.
Vahutava aine vajalikkus näonahal on eraldi küsimus. Nahal olev rasukiht on loodud sinna naha kaitsmiseks ja kui me seda pidevalt maha vahutame, muudame nahka vastuvõtlikumaks nii kuivamisele, ilmastikuoludele kui ka patogeenidele. Kui mõni nahk muutub selle tulemusel kuivaks ja tundlikuks, võib muutuda mõni nahk sellisest käitumisest just liigselt rasuseks, sest üritab hävitatud rasukihti iga hinna eest taastada.
LUMI puhastuspiimad on surfaktantide vabad ja säilitavad nahale olulist hüdrolipiidkihti, muutmata nahka kuivaks ja kiskuvaks. Arvan, et esimene samm rasuerituse rahunemise suunas tuligi sellest, et hakkasin nahka õigesti ja hellalt puhastama. Alles nüüd täiskasvanuna olen hakanud mõtlema lapsepõlvele kui vanaemad väitsid, et nad pole elus oma näonahka seebiga pesnud. Ilmselt oli selles tõetera sees.
2. Nahk kui organ
Vahel unustame, et nahk on organ ja tal on organismi seisukohalt omad olulised ülesanded. Kui tihti mõtleme sellele, et kasutame nahal aineid, mis takistavad mõningate ülesannete täitmist? Me kõik saame aru, et ületöödeldud toit ja nt Coca-Cola joomine igapäevaselt on tervisele kahjulikud, aga kui tihti küsime endalt, kas rafineeritud või sünteetiliste õlide, säilitusainete, lõhna- ja värvainete määrimine igapäevaselt nahale võib samuti segada organi normaalset talitlust ja olla nahale ja tervele organismile ebasoodsate toimetega? Alustades sellest, et hävitame naha tervise seisukohalt olulist hüdrolipiidkihti, kahjustame mikrobioomi elulemist ja uhame nahale silikoonide kihti, mis takistab naha loomulikku higistamist, rasueritust, rakkude irdumist jne. Tulemuseks on punetavad, rasused, dermatiidiga, aknega või kuivad ja enneaegselt vananevad näonahad. Pigem klammerdume oma diagnoosile kui sellele, et võtta aeg ja mõelda, et äkki see, mida oma nahaga teen, on sellele ilmselgelt üle jõu käiv?
3. Less is more
Liiga tihedad ja tugevad happekoorimised ning aparaadihooldused ei jätnud mu nahale piisavalt aega taastumiseks. Ei saa eitada, et hetk peale tugevat happekoorimist või aparaadihooldust on nahk tõesti väga sile. Seetõttu tekkis iga punni ja krobelisuse tekkides suur tahtmine jälle koorija järgi haarata või iluprotseduurile joosta. Pidev naha traumeerimine viib tegelikult nahka aina hullemasse seisu, muutes seda rasusemaks, punasemaks ja tundlikumaks.
Pisut üle aasta tagasi oli mul toast väljumine ilma SPF 50 kreemita võimatu. Kevadel ja suvel tundsin, kuidas nahk päikesekiirte all kipitab ja kuumab. Seda enam süvendas see minus usku, et SPF kandmine igapäevaselt on ülioluline. Kandsin 365 päeva aastas päikesekaitsekreemi ja soovitasin seda ka kõikidele oma klientidele.
LUMIga nahka hooldades kadus mul vajadus pidevalt oma nahka koorida, sest nahk rahunes, rasueritus vähenes ja nahatekstuur püsis siledana. Praegu kasutan AHA 15% happekoorijat kuuridena – kord nädalas, pigem kevade alguses ja sügisel, mil nahk kipub tavapärasest jonnakam olema. Samuti taipasin, et peale aastat LUMIga on mu nahk ka päikese suhtes vähem vastuvõtlik. Muidugi pikalt päikese käes viibides kannan nokamütsi, kuid lihtsalt ringi liikudes ei tunne enam varem esinenud kipitust ja kuumust. Oleksin võib-olla isegi täna päikesekreemide kandmist jätkanud, kuid allergia, mis tekkis peale aastat SPF kreemide kasutamist lihtsalt ei võimaldanud mul seda enam teha. Seepärast kaitsen praegu nahka pigem riiete, mütside ja varjuga kuniks tuleb turule selliseid päikesekaitse tooteid, mida usaldan ja saan peale määrida ilma ärritusnähtudeta. Lasen oma nahal olla võimalikult terve, et see suudaks mind ka ise maksimaalselt kaitsta ja ei ründa seda pidevalt hapete, aparaatide ja retinoolidega.
4. Jumestusest loobumine
Alates 12. eluaastast oli ilma jumestusetata inimeste ees viibimine tõeline piin. Ma tundsin end ääretult haavatavana ja nagu “alasti”. Kui soovisin hea välja näha, eeldas see tundidepikkust ettevalmistamist ja ideaalse jumestuse tegemist.
Kui hakkasin LUMIga oma nahka hooldama, tekkis minusse enesekindlus jumestuskreem/puuder ära jätta, sest nahatoon oli muutunud ühtlaseks, kauniks ja elujõuliseks, isegi keset talve! Mõistsin, et jumestuskreem/puuder muudab välimuse hoopis vanemaks, tuues esile joonekesi. Samuti nautisin tohutult aja kokkuhoidu, et enda “korda tegemine” nõuab palju vähem aega. See, et nahk enam pidevat meiki ei nõua, on eriti nauditav reisidel, kus päevad venivad väga pikaks.
Samuti tundub nüüd tagantjärgi veider mõelda, et investeerisin tohutult oma naha hooldamisse, kuid tulemus oli selline, et pidin nahka iga kord enne värvima ja kaitsma, kui toast välja astusin. Kas pole mitte vastuoluline? Saan aru meikimisest pidulike sündmuste puhul, kuid igapäevases elus võiksime läbi ajada täitsa oma nahaga.
5. Keha seespidine toetamine
Esimesed 5 kuud peale LUMI kasutuselevõttu muutus nahk aina paremaks ja arvasin, et olen oma näonaha probleemid allutanud. Siiski tekkis mul mingi hetk nn “tagasilöök” ja mõnda piirkonda tekkisid põletikulised punnid, mis paraneda ei tahtnud. Sain aru, et probleem võib olla kusagil sügavamal minu kehas ja võtsin seespidiselt kasutusele tsingi, B3-vitamiini ja probiootikumid, lisaks hakkasin tarvitama kanepiseemneõli, CBG tilkasid ning vähem kui kuuga olid põletikud paranenud. Peale toidulisanditega alustamist lõppes ka tsükliga seonduvate vistrikute teke. Rääkimata sellest, et energiatase ja meeleolu on palju paremad. Sellest olukorrast õppisin, et alati ei tasu joosta näohooldusrutiini muutma, vaid tuleb vaadata üle toitumine ja vajadusel võtta toidulisandeid. Tihti mõtleme toitumise korrastamisel, et midagi tuleb välja jätta ja harva mõtleme sellele, et tuleb mingeid toite lisada, isegi, kui nende järgi otseselt ei isuta. Vaatan teadlikumalt ka erinevate köögiviljade poole, et soolestiku tervis hea oleks.
Kokkuvõtteks
Nii nagu on oluline süüa võimalikult vähe töödeldud ja lisaainetega toitu, on oluline pakkuda seda ka oma nahale. Aeg on välja kasvada tarbimisahelast, kus iga “hooldustoode” tekitab aina uusi probleeme ja vajadust järgneva toote järele. Pesen vahuga, mis tekitab vajaduse niisutava kreemi järgi, “hooldan” toodetega, millega hooldades on nahk nii korrast ära ja punane, et pean seda pidevalt katma jumestuskreemiga.
LUMI on lahti muukinud koodi imeilusa nahani, mis särab oma täies potensiaalis. LUMI taastab naha tasakaalu ja hoiab seda seal, nii palju, kui nahahooldusel seda võimalik teha on! Minu ja paljude teiste nahad on tänu LUMI tarkusele terveks saanud ja see hoiab mu silma säravana! Ilusa ja terve nahaga on hea elada! Investeeri sellesse targalt!