Peanaha probleemid panevad pead kratsima? LUMI abil jäävad juuksed pähe ja käed paigale
Peanaha tasakaalutusest tingitud seisundid mõjutavad märkimisväärselt nii juuste tervist, väljanägemist kui ka inimese enesetunnet. Tihtipeale ei ole peanaha probleemid ka populaarsed jututeemad, millest inimestele meeldiks rääkida, kuid tõsiasi on, et peanaha probleemsete seisundite esinemine on palju sagedasem ja tavalisem kui arvatakse!
Uuringud on leidnud, et peanaha probleemid võivad oluliselt pärssida juuste kasvu, lühendada juuksekarva peas püsimise aega ja seeläbi põhjustada enneaegset juuksekarvade väljalangemist. Seda seetõttu, et põletik paneb peanaha rakud pideva oksüdatiivse stressi alla (protsess, mille vastu antioksüdandid võitlevad).
Kõõma esinemine võib mõjutada enesekindlust, põhjustades piinlikkust, eriti olukordades, kus tahaksime endast parimat muljet jätta, olgu selleks kohting või tähtis ärikohtumine – pidev pea kratsimine sellele just kaasa ei aita. Veelgi hirmutavam on mõte sellest, et meie juuksed võivad kaotada oma tiheduse, katvuse ja noorusliku välimuse nii lihtsasti ennetatava probleemi tõttu!
Peanaha probleemide alahindamine on kahjuks väga tavaline, kuid nende pikaajalisel ignoreerimisel võivad olla tõsised tagajärjed nii füüsilisele kui ka vaimsele heaolule. LUMI-s leiame, et see pole õige, ja oleme otsustanud seda muuta!
Täna heidame pilgu levinumatele peanaha probleemidele ning räägime, millele tuleks tähelepanu pöörata, et mõista seisundi olemust ning tagajärgi.
Ära muretse, LUMIs ei jää ükski probleem lahenduseta – tutvustame Sulle ühtlasi ka oma uut toodet – AHA-BHA SCALP PEEL. See tõhus, kuid õrn koorija aitab võidelda peanaha probleemidega, ennetada nende teket ning tugevdada juukseid!
Kõõm
Kõõm on üks levinumaid peanaha probleeme, mis mõjutab suurt osa täiskasvanutest. Kõõm tekib siis, kui peanahk toodab liigselt surnud naharakke, mis kooruvad maha ja muutuvad nähtavateks valkjashallideks helvesteks. Tihtipeale kaasneb kõõmaga kuiv ning sügelev nahk.
Hoolimata kõõma laialdasest levikust, on see “kannataja” jaoks tihti väga märgatav ja piinlik seisund, mis võib oluliselt mõjutada inimese enesekindlust ning igapäevast suhtlust töökaaslaste, sõprade või lähedastega. Seetõttu on kõõmavastane hooldus mitte ainult esteetiline, vaid ka emotsionaalse heaolu ja enesekindluse taastamise küsimus.
Kõõma teket mõjutavad mitmed tegurid. Neist üks kõige tavalisem on geneetika – mõned inimesed on lihtsalt vastuvõtlikumad kui teised. Muuhulgas võib põhjuseks olla peanaha rasunäärmete poolt toodetav rasu (naha loomulik õli), mis soodustab pärmseene (Malassezia globosa) kasvu. See omakorda lagundab rasu ja tekitab kõrvalproduktidena aineid, mis ärritavad peanahka ja soodustavad kõõma teket.
Lisaks on peanaha kaitsebarjääri (sarvkihi) tervis äärmiselt oluline: kui see on kahjustatud, muutub peanahk vastuvõtlikumaks ärritustele ja infektsioonidele. Samuti võib pH tasakaalu muutus mõjutada peanaha mikrobioomi ja soodustada kõõma teket.
Tegelikult on Malassezia loomulik osa Sinu tervislikust peanaha mikrobioomist, mis tähendab, et selle täielik väljajuurimine võib tegelikult häirida peanaha tasakaalu ja avada ukse teistele, kahjulikumatele patogeenidele. Kuigi Malassezia liigne kasv on seotud kõõma tekkega, on oluline mõista, et see seen on osa normaalsest naha ökosüsteemist, millel on ka kaitsev roll, sealhulgas kahjulike mikroorganismide kasvu piiramine.
Fun (or not so fun) fact – paljud tavalised kõõmaravimid sisaldavad Malasseziat!
Seborroiline dermatiit
Kui Sa juba teadsid, et kõõm on tegelikult seborroilise dermatiidi kergem vorm, siis oled tõepoolest hästi kursis peanaha tervisega – muljetavaldav!
Kuigi seborroiline dermatiit on levinud, on see siiski harvemini esinev kui kõõm. Tavaliselt, kui räägitakse seborroilisest dermatiidist, viidatakse selle raskemale vormile, mis võib põhjustada rohkem ärritust ja põletikku kui tavaline kõõm. Erinevus tuleneb sellest, et seborroiline dermatiit on krooniline seisund, mis avaldub teatud eluperioodidel sagedamini, näiteks imikueas (kui seda tuntakse ka kui hällikoorik), puberteedieas või 40–60-aastastel täiskasvanutel. Uuringud on leidnud, et umbes ühel täiskasvanul 30-st esineb selle seisundi sümptomeid.
Nagu juba eelnevalt mainitud, siis erinevalt kõõmast, mis mõjutab ainult peanahka ja ei põhjusta põletikku, on seborroiline dermatiit palju ulatuslikum ja tõsisem. See mõjutab rasunäärmete rohkeid piirkondi, sealhulgas peanahka, nägu (eriti kulmud, ninasõõrmete ümbrus ja habe), kõrvataguseid, rindkere ja mõnikord ka teisi kehapiirkondi. Seborroilise dermatiidi korral on sümptomid sageli intensiivsemad – esineb märgatav punetus, põletik ja tugev sügelus, mis võib olla äärmiselt ebamugav.
Sümptomite leevendamisel mängib olulist rolli liigse rasu ja surnud naharakkude eemaldamine. Läbi selle on võimalik Malassezia seente arvu vähendada ning kasvu/levikut aeglustada. Kuna Malassezia seen toitub rasust, loob liigne rasu soodsa keskkonna seenekolooniate vohamiseks, mis omakorda ärritab nahka ja süvendab põletikku.
Samuti on väga oluline naha barjäärifunktsioon. Uuringud on näidanud, et nõrgenenud nahabarjäär mängib suurt rolli seborroilise dermatiidi tekkes. Kui nahk kaotab oma kaitsefunktsiooni, muutub see vastuvõtlikumaks ärritajatele ja patogeenidele, mis võivad vallandada põletiku ja sügeluse. See rõhutab vajadust säilitada terve ja tugev nahabarjäär mitte ainult peanahal, vaid ka teistes piirkondades, kus esineb seborroiline dermatiit.
Peanaha psoriaas
Psoriaas on krooniline ja laialt levinud haigus, mis mõjutab hinnanguliselt 2–3% maailma elanikkonnast ehk ligikaudu 125 miljonit inimest. Antud seisund avaldub põletikuliste, punetavate nahalaikudena, millel esinevad sageli hõbevalged, kõvastunud soomused või naastud. Need naastud põhjustavad sügelust, põletustunnet ning võivad tekitada väga ebamugava tunde. Lisaks on psoriaasist mõjutatud nahk kuiv ning kipub lõhenema.
On leitud, et 45–80% psoriaasi juhtudest võtavad aset just peanahal, muutes selle kõige sagedamini mõjutatud piirkonnaks kehal.
Psoriaasi nähtav olemus, eriti peanahal, kus naastud võivad olla raskesti varjatavad, mõjutab sageli tugevalt inimese vaimset heaolu ja enesekindlust, põhjustades ärevust ja madalat enesehinnangut.
Kuna psoriaas on krooniline haigus, pole seda võimalik lõplikult välja ravida. Praegune ravi keskendub sümptomite leevendamisele ja naha seisundi parandamisele. Ravi eesmärk on vähendada põletikku, eemaldada ketendused ja ennetada haiguspuhanguid. Tugevate haiguspuhangute korral kasutatakse sageli kortikosteroide, mis on väga tõhusad põletiku vähendamisel ja sümptomite kiirel leevendamisel.
Kergemate haiguspuhangute korral on võimalik kasutada keratolüütikume. Keratolüütikumid nagu BHA ja AHA happed, aitavad lagundada ja eemaldada surnud naharakke, mis kogunevad psoriaasi kolletesse, võimaldades nahal paremini “hingata” ja taastuda. Ühtlasi on keratolüütikumid tõhusad koorijad, mis mitte ainult ei eemalda surnud nahakettusi, vaid aitavad ka muudel paiksetel hooldustoodetel või ravimitel paremini nahka imenduda, suurendades hoolduse üldist efektiivsust.
Follikuliit
Follikuliit on üldine termin, mida kasutatakse juuksefolliikulite infektsiooni või põletiku kirjeldamiseks. See seisund võib ilmneda paljudes erinevates vormides, sõltuvalt põhjusest ja tõsidusest, kuid kõikide vormide sümptomid on üsna sarnased.
Peanaha follikuliit avaldub sageli väga väikeste ja sügelevate vistrikutena, mida nimetatakse pustuliteks. Pustulid võivad ilmuda igale poole peanahal, sealhulgas juuksepiirile ning võivad paikneda lokaalselt ühes piirkonnas või katta laiemalt kogu peanaha. Lisaks sügelusele võivad vistrikud muutuda valulikuks ja kattuda koorikutega, mis tekitab veelgi suuremat ebamugavustunnet.
Kiusatus sügelevaid pustuleid kratsida on suur, kuid see võib probleemi veelgi enam süvendada – kratsimine kahjustab nahka ja seeläbi võib tekkida infektsioon, mis põhjustab uute põletikuliste kollete teket.
Peanaha follikuliidi üks peamisi tekkepõhjuseid on bakteriaalne infektsioon, mida põhjustavad sellised bakteritüved nagu Cutibacterium acnes (varem tuntud kui Propionibacterium acnes) ja Staphylococcus aureus. Need bakterid esinevad meie nahal ka loomulikult, kuid teatud tingimustel, nagu liigse rasu tootmise korral, juuksefolliikulitide ummistumisel või nahaärrituse esinemisel, võivad need bakterid põhjustada põletikku.
Lisaks bakteriaalsetele infektsioonidele võivad follikuliiti põhjustada ka teised mikroorganismid, nagu viirused ja seened. Malassezia, siin enne käsitletud seeneline, on samuti üks follikuliidi põhjustajaks, kui see kasvab kontrollimatult. Ka viirused, näiteks herpes simplex viirus, ja isegi lestad (nt Demodex lestad, mis elavad juuksefolliikulites) võivad tekkepõhjuseks olla.
Noorenda oma peanahka ja tugevda enesekindlust koos AHA-BHA SCALP PEELiga!
Peanaha seisundid, nagu kõõm, follikuliit ja isegi kergemad infektsioonid, võivad tõepoolest tunduda hirmutavad, kuid nende leevendamiseks või ennetamiseks saab juba kodus palju ära teha. Selleks oleme välja töötanud AHA-BHA SCALP PEEL Prewash Treatmenti, mis on loodud spetsiaalselt peanaha probleemide ennetamiseks ja leevendamiseks.
See toode kasutab AHA- ja BHA-happeid, mis on tuntud oma koorivate omaduste poolest. Need happed aitavad eemaldada surnud naharakke ja liigset rasu, hoides juuksefolliikulid puhtad ja vähendades mittesoovitavate seisundite ja ärrituste tekkeriski. Lisaks oleme lisanud tipptasemel bioaktiivsed ained, mis toidavad ja rahustavad peanahka, aidates leevendada ärritust ning toetades tervete ja tugevate juuste kasvu.
Koori ja noorenda oma peanahka, vabastades poorid ja juuksefolliikulid mustusest, rasust ja kogunenud jääkidest!
Tootes sisalduv hõbepaju koore ekstrakt toimib loodusliku salitsüülhappe allikana, mis on tuntud oma suurepäraste koorivate omaduste poolest. Salitsüülhape, mis kuulub BHA-hapete (beetahüdroksühapete) rühma, tungib sügavale pooridesse, eemaldades tõhusalt liigse rasu ja surnud naharakud, aidates hoida juuksefolliikulid ja peanaha puhtana. Lisaks on see näidanud suurepäraseid tulemusi kõõma puhul, aidates vähendada ketendust ja ärritust ning rahustada peanahka.
AHA-BHA SCALP PEEL töötab õrnalt ning aitab loomulikul viisil vähendada Malassezia seene arvukust. Kuna Malassezia on loomulik ja lahutamatu osa naha mikrobioomist, on ülioluline mitte häirida selle tasakaalu.
Erinevalt tugevatoimelistest seenevastastest toodetest ei ole AHA BHA SCALP PEEL loodud kasuliku mikroorganismi täielikuks hävitamiseks. Selle asemel keskendub toode peanaha tervise optimeerimisele, säilitades loomuliku mikrobioota.
Kuigi me kasutame šampooni, et eemaldada mustust ja rasu juustest, unustame sageli, et peanaha tervis on otseselt seotud juuste tervise ja kasvuga. Seega, samamoodi nagu hoolitsed oma juuste eest, on oluline anda tähelepanu ka peanahale, et tagada püsivalt terved ja ilusad juuksed!
Muuda oma juuksed tugevamaks ja vastupidavamaks!
LUMI AHA-BHA SCALP PEEL on palju enamat kui lihtsalt peanaha koorija! See innovaatiline toode ei piirdu ainult koorimise ja puhastamisega – selle taimsetest tüvirakkudest ekstraheeritud bioaktiivsed koostisosad on hoolikalt valitud, et stimuleerida juuste kasvu, vähendada juuste väljalangemist ning taastada nii peanaha kui ka juuste tervis.
Looduslike puuviljade, marjade ja taimejuurte segu annab rikkaliku niisutuse ja toidab peanahka, parandades samal ajal vereringet ja elastsust, mis on oluline tervete ja tugevate juuste säilitamiseks. See segu aitab suurendada ka juuste sära ja tugevust, andes nendele elujõulisema ja tervema välimuse.
LUMI AHA-BHA SCALP PEEL pakub enamat kui esmapilgul tundub! Looduslik hüaluroonhape tagab intensiivse niisutuse nii peanahale kui ka juustele, hoides need sügavalt niisutatuna ja elastsena. See aitab vältida kuivust ja ketendust, mis on kõige tavalisemad peanahaprobleemid.
Lisaks annab mikrovetikaekstrakt rakkudele lisaenergiat, ületades isegi keha enda epidermise kasvufaktori. See omakorda soodustab juuste kasvu, muutes need paksemaks ja lopsakamaks. Tegu on tõeliselt hoolitseva tootega, mis hellitab peanahka ja juukseid, andes neile vajalikud toitained.
Kasutamise lõpptulemuseks on puhtam ja tervem peanahk, mis on vastupidavam tavaliste peanahaprobleemide suhtes ning optimaalselt ette valmistatud juuste kasvatamiseks ja toitmiseks. See toode on tõeline peanaha tervise revolutsioon, pakkudes sügavpuhastust, niisutust ja juuste kasvu stimuleerimist. Kui aga juustekasvu märkamiseks läheb vaja natuke aega, siis koheselt peale kasutamist ootavad Sind kergemad ja säravamad juuksed, justkui oleksid salongi hoolitsuselt naasnud!
Viited:
-
Al Aboud, A. M., & Crane, J. S. (2023). Tinea Capitis. In StatPearls. StatPearls Publishing. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30725594/
-
Borda, L. J., & Wikramanayake, T. C. (2015). Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review. Journal of clinical and investigative dermatology, 3(2). https://doi.org/10.13188/2373-1044.1000019
-
Dall’Oglio, F., Nasca, M. R., Gerbino, C., & Micali, G. (2022). An Overview of the Diagnosis and Management of Seborrheic Dermatitis. Clinical, cosmetic and investigational dermatology, 15, 1537–1548. https://doi.org/10.2147/CCID.S284671
-
DermNet, (2014). Scalp Folliculitis. https://dermnetnz.org/topics/scalp-folliculitis
-
DermNet, (2005). Salicylic Acid. https://dermnetnz.org/topics/salicylic-acid
-
Flowers, L., & Grice, E. A. (2020). The Skin Microbiota: Balancing Risk and Reward. Cell host & microbe, 28(2), 190–200. https://doi.org/10.1016/j.chom.2020.06.017
-
Ianiri, G., Heitman, J., & Scheynius, A. (2018). The Skin Commensal Yeast Malassezia globosa Thwarts Bacterial Biofilms to Benefit the Host. The Journal of investigative dermatology, 138(5), 1026–1029. https://doi.org/10.1016/j.jid.2018.01.008
-
Limon, J. J., Skalski, J. H., & Underhill, D. M. (2017). Commensal Fungi in Health and Disease. Cell host & microbe, 22(2), 156–165. https://doi.org/10.1016/j.chom.2017.07.002
-
Mayo Clinic, (2024). Ringworm (scalp). https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ringworm-scalp/symptoms-causes/syc-20354918
-
Mendoza, M., Arora, A., Arias, C. A., Hernandez, C. A., Madkam, V., Tyring, S. K., (2009). Cutaneous and Subcutaneous Mycoses. In: Clinical Mycology (2nd Edition). Ch. 24. Pp. 509-523. https://doi.org/10.1016/B978-1-4160-5680-5.00024-4
-
Meray, Y., Gençalp, D., & Güran, M. (2018). Putting It All Together to Understand the Role of Malassezia spp. in Dandruff Etiology. Mycopathologia, 183(6), 893–903. https://doi.org/10.1007/s11046-018-0283-4
-
Merola, J. F., Qureshi, A., & Husni, M. E. (2018). Underdiagnosed and undertreated psoriasis: Nuances of treating psoriasis affecting the scalp, face, intertriginous areas, genitals, hands, feet, and nails. Dermatologic therapy, 31(3), e12589. https://doi.org/10.1111/dth.12589
-
Mosca, M., Hong, J., Hadeler, E., Brownstone, N., Bhutani, T., & Liao, W. (2021). Scalp Psoriasis: A Literature Review of Effective Therapies and Updated Recommendations for Practical Management. Dermatology and therapy, 11(3), 769–797. https://doi.org/10.1007/s13555-021-00521-z
-
National Institute of Arthritis and Musculoskeletal Diseases, (2024). Psoriasis. https://www.niams.nih.gov/health-topics/psoriasis
-
National Psoriasis Foundation, (2024). Psoriasis Statistics. https://www.psoriasis.org/psoriasis-statistics/
-
NHS, (2024). Dandruff. https://www.nhs.uk/conditions/dandruff/
-
Raharja, A., Mahil, S. K., & Barker, J. N. (2021). Psoriasis: a brief overview. Clinical medicine (London, England), 21(3), 170–173. https://doi.org/10.7861/clinmed.2021-0257
-
Saunders, C. W., Scheynius, A., & Heitman, J. (2012). Malassezia fungi are specialized to live on skin and associated with dandruff, eczema, and other skin diseases. PLoS pathogens, 8(6), e1002701. https://doi.org/10.1371/journal.ppat.1002701
-
Soni, B., Shivgotra, R., Trehan, K., Chhina, A., Saini, M., Jain, S. K., & Thakur, S. (2024). An Overview of Contemporary and Future Therapeutic Strategies for Scalp Psoriasis. Current drug targets, 25(5), 353–373. https://doi.org/10.2174/0113894501292755240304063020
-
Trüeb, R. M., Henry, J. P., Davis, M. G., & Schwartz, J. R. (2018). Scalp Condition Impacts Hair Growth and Retention via Oxidative Stress. International journal of trichology, 10(6), 262–270. https://doi.org/10.4103/ijt.ijt_57_18
-
Turner, G. A., Hoptroff, M., & Harding, C. R. (2012). Stratum corneum dysfunction in dandruff. International journal of cosmetic science, 34(4), 298–306. https://doi.org/10.1111/j.1468-2494.2012.00723.x
-
Vijaya Chandra, S. H., Srinivas, R., Dawson, T. L., Jr, & Common, J. E. (2021). Cutaneous Malassezia: Commensal, Pathogen, or Protector?. Frontiers in cellular and infection microbiology, 10, 614446. https://doi.org/10.3389/fcimb.2020.614446
-
Winters, R. D., & Mitchell, M. (2023). Folliculitis. In StatPearls. StatPearls Publishing. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31613534/