Tsink kui 24 tundi valves olev nahamehaanik
Su keha annab Sulle pidevalt märguandeid ja Sa ignoreerid neid, arvates, et tegu on lihtsalt Sinule omaste veidrustega. Alustad uurimist ja ühtäkki kõik Sinu kehale omased sümptomid moodustavad tervikpildi, milleks on ühe kindla aine – tsingi puudus.
Kui oled märganud küüntel pisikesi valgeid täppe, kaotad liigselt juukseid, kannatad pideva kõhulahtisuse käes, haavad paranevad aeglaselt, silmad ei harju hämarusega ning Su nahal on pidevalt ärritunud punaseid laike, kas dermatiidi või akne kujul, siis võib ka sinu keha anda sulle märku tsingi puudusest.
Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) hinnangul on umbes 30%-l maailma elanikkonnast tsingipuudus.
Tsingipuuduse kõige levinum põhjus on keemiline põllumajandus, mis kahandab põllukultuuridelt – ja seejärel ka meie toidust – nende looduslikku tsingisisaldust. Tsingipuudus võib olla põhjustatud ka teatud ravimite tarvitamisest, imendumishäirest ja ühekülgsest toitumisest. Kuna liigne tsink ei ladestu meie kehas, on oluline regulaarselt tarbida kõrge tsingisisaldusega toite või saada abi toidulisanditest.
Suurim füsioloogiline tsingi vajadus tekib puberteedieas, mis langeb kokku luude kiire kasvu perioodiga. Lisaks vajavad rohkem tsinki ka imikud ja lapsed, rasedad või imetavad naised ning eakad. Tsingipuudusega on ohustatud veganid, lekkiva soole sündroomi käes kannatavad inimesed ja regulaarsed alkoholi tarvitajad.
Tsingipuuduse sümptomiteks on:
– isutus;
– ärrituvus;
– üldine juuste väljalangemine;
– kare ja kuiv nahk;
– haavade aeglane paranemine;
– halb maitse- ja lõhnataju;
– kõhulahtisus ja iiveldus.
Tsingirikkad toidud:
– punane liha, linnuliha;
– oad, pähklid, täisteratooted;
– piimatooted nagu jogurt, piim ja juust;
– mereannid nagu krabi, homaar ja austrid. Tegelikult sisaldavad austrid portsjoni kohta rohkem tsinki kui ükski teine toit.
Tsingi imendumine toimub kaksteistsõrmiksooles. Sidrunhape suurendab imendumist, samas kui raud, kiudained ja fütiinhape pärsivad selle imendumist.
Tsink ja nahk
Nahk on meie suurim organ ja sellel on tohutu füsioloogiline vajadus toitainete järgi. Meie organism parandab ja uuendab nahka pidevalt. On oluline, et mõistaksime toitumise tähtsust naha tervise seisukohalt. Kui soovid tervet nahka, pead seda hästi toitma ja kaitsma ka seestpoolt.
Tsink on oluline mikroelement, mis on vajalik naha normaalseks talitluseks. See on ülioluline rakkude uuenemise, kollageeni moodustumise ja haavade ning kudede parandamise jaoks. Samuti on tsink tähtis antioksüdant.
Tsink on vajalik keratiini ja naha struktuurse valgu – kollageeni – moodustumiseks. Nahas olevat kollageeni toodavad tegelikult tsingist sõltuvad ensüümid. Tsink on oluline mitte ainult 1. ja 3. tüüpi nahakollageeni tootvate ensüümide jaoks, vaid ka ristsidemete moodustumiseks, mis annab kollageenile vastupidavuse ja stabiilsuse. Inimestel tehtud uuringud on näidanud, et tsingi vähenemine põhjustab kollageeni kogusisalduse vähenemist organismis. Nahk sisaldab suhteliselt palju tsinki, ligi 5%, see asub peamiselt epidermises, seetõttu ka kerge tsingipuudus väljendub kiiresti naha kareduses ja haavade paranemise aeglustumises. Tsink on nagu 24 tundi valves olev nahamehaanik.
Tsingipuudus ja nahaprobleemid
Tsinki soovitatakse tarvitada toidulisandina akne, rosaatsea ja dermatiidi puhul, sest see vähendab keratinotsüütide aktiivsust, vähendab põletikulist reaktsiooni bakteritele ja parandab immuunsust.
Arvestades, et elame maailmas, kus antibiootikumide liigkasutamine on ülemaailmne terviseprobleem, ei tohiks tsingi rolli probleemse naha hoolduses ignoreerida. Eriti paljulubavad on uuringud tsingi ja B3 vitamiini ehk nikotiinamiidi kooskasutamisest põletikuliste nahaprobleemide korral nagu akne, omades nahale põletikuvastast efekti ja bakteriostaatilist toimet Propionibacterium acnes’i vastu ning vähendades liigset rasueritust.
Tsink ja hormoonid
Tsink mängib olulist rolli endokriinsüsteemis. Tsink toetab kilpnäärmehormoone, aitab kehal stressireaktsioonidega paremini toime tulla. Tsink reguleerib naistel menstruaaltsükleid, soodustades ovulatsioone ja vähendades premenstruaalseid vaevusi. Samuti aitab tsink tasakaalustada suguhormoonide tootmist. Naised, kellel on polütsüstilised munasarjad ning sellega kaasnev juustekadu, akne või hirsutism, on leitud, et neil on ka tsingipuudus ja nad võivad saada abi tsingi toidulisandina tarvitamisest. Samuti on tsink oluline ka meestele testosterooni taseme hoidmiseks.
Tsink ja HPV viirus
Arvestades tsingi immuunsust, kudesid ja haavu parandavat toimet, on uuritud ka tsingi mõju papilloomviirusest paranemisele. 2022 aprillis ilmus ajakirjas “Asian Pacific journal of cancer prevention” artikkel, kus 80 naisel, kellel oli positiivne HPV PAP test ja emakaela rakkudes ebanormaalsed muudatused ( ASCUS või LISL ), manustati 3 kuu jooksul tsingiga toidulisandit. Uuringu tulemused näitasid, et tsingi suukaudne tarbimine 3 kuu jooksul kiirendab HPV viiruse kadumist ja olemasoleva emakakaela kahjustuse paranemist.
Tsink ja lapsed
Tsingipuudus võib tekkida isegi mitmekülgselt toituval täiskasvanul, siis mis olukorras võivad olla väga selektiivse söömisega lapsed? On leitud, et tsink aitab laste immuunsusel paremini toime tulla pidevate viirushaigustega, toetab nende eakohast kasvamist ja kognitiivset arengut. Samuti aitab tsink ka lapseeas levinud nahaprobleemidega võitlemisel.
Levinumad tsingipuuduse tunnused lastel:
– madal immuunsus ja sagedane haigestumine ülemiste hingamisteede nakkustesse
– aeglane kasvutempo
– aeglane kognitiivne areng
– kehv söögiisu
– kõhulahtisus
– keskendumisraskused ja hajevil olek
– nahaprobleemid ja haavade aeglane paranemine
Tsingi päevane vajadus sõltub vanusest ja organismi seisukorrast. Enne toidulisandi manustamist lastele on soovitatav konsulteerida perearstiga. LUMITEEKis on saadaval tsink tsinkdiglütsinaat vormis, mille puhul on leitud väga hea imendumisvõime. Päevane annus sisaldab 25mg tsinki, tarvitada 1 kapsel päevas peale sööki, 3-6 kuu pikkuse kuurina vastavalt vajadusele.