+372 5663 2033
TASUTA TARNE AL. 49€
JÄLGI MEID
Sinu ostukorv
Ostukorv on tühi
Lisa siia vahvaid tooteid
Kõik tooted
NAHA TERVIS

Väikesemolekuliline hüaluroonhape – väega värskus

Hommikul turgutava kreemi järele haarates ei juurdle me üldiselt koostisainete molekulaarstruktuuri üle. Miks peakski? Samas, hüaluroonhappe puhul sõltub selle mõju nii tootmisprotsessist kui ka molekuli suurusest. Vaatame lähemalt, mis ainega on tegu ja millist kasu on oodata hooldustootest.

Organismile omane niisutaja

Hüaluroonhape on kuum sõna kosmeetikatööstuses. Aine sai laiema tähelepanu osaliseks 1990ndatel pärast reportaaže Yuzurihara linnast Jaapanis, kus enamik inimesi elab 90-aastaseks ja vanemaks, kaotamata vitaalsust ja seejuures rohkelt suitsetades. Nooruslikkuse aluseks peeti mitmete teadlaste sõnul kohale omast toitumist, kus taimeöstrogeenirikkad juurviljad ergutavad hüaluroonhappe tootmist.

Hüaluroonhape on inimesele ja paljudele teistele liikidele omane molekul, mis moodustab kudedes koos teiste ainetega geelilaadse rakuvahelise täite. Näiteks sisaldab 60 kilo kaaluva täiskasvanu keha ligikaudu 12 grammi hüaluroonhapet, millest pisut enam kui pool paikneb nahas.

Üheks oluliseks hüaluroonhappe omaduseks on kudede niiskustasakaalu hoidmine, mis on naha heaolu peamisi allikaid. Üks hüaluroonhappe molekul suudab siduda endast 1000 korda enam vett.

Kaitseb välismõjude eest

Hüaluroonhapperikas keskkond kaitseb füüsiliste põrutuste eest, muudab naha elastseks ja annab sellele liikuvuse. Uuringud näitavad, et hüaluroonhape kaitseb ka vabade radikaalide põhjustatud kahju eest, stimuleerib elastsust andva kollageeni tootmist ning mõjub põletikuvastaselt.

Seepärast kasutatakse hüaluroonhapet kosmeetikatoodetes kui imehead kudede taastajat, naha niisutajat ja silujat. Tundliku naha punetus on olemuselt põletikuline protsess, mille vastu aitab samuti hüaluroonhape.

Hüaluroonhappega kortsude vastu

Organismi vananedes toodetakse hüaluroonhapet üha vähem, mis toob kaasa ka molekulide väiksema veesisaldusvõime. Näiteks on täiskasvanul beebiga võrreldes 20 korda vähem hüaluroonhapet. Väiksema veesisaldusvõime tagajärjeks on mahult vähenenud nahakude ning õhenemise ilminguks on kortsude teke. Appi tuleb välispidine naha elustamine kaotatud hüaluroonhappega.

Suurus loeb

Looduslik hüaluroonhape on suhteliselt suur molekul, mis ilma biotehnoloogilise eritöötluseta ei jõua läbi epidermi, nii et niisutus toimub tõhusalt ainult naha pealmises kihis. Tänapäeval on müügil erineva suurusega hüaluroonhappe molekuliga kosmeetikatooteid, mistõttu on oluline jälgida kasutatava hüaluroonhappe molekulaarkaalu, et saavutada sügav niisutus. Uuringud näitavad, et väikese molekuliga hüaluroonhape parandab naha funktsiooni ning omab lisaks niisutusele ka vananemisvastast toimet.

„Pärisnaha loomulik uuenemine ja sidekoerakkude omadused sõltuvad otseselt hüaluroonhappe kogusest, mis vanuse suurenedes väheneb. Seega soovitatakse hüaluroonhapet sisaldavaid tooteid kasutama hakata esmaste vananemisilmingute tekkimisel. Mida väiksem on molekul, seda sügavamale nahka see imendub, samas ei tungi see vereringesse. Samuti aitab hüaluroonhape stimuleerida kollageeni moodustumist, muutes naha elastseks ning kaitstes seda UV-kiirguse eest.” Meelika Koitjärv, kosmeetikatoodete terviseohutuse hindaja, Tallinna Tehnikaülikooli doktorant

Allergeenid ja tootmisprotsess

Lisaks molekuli suurusele on oluline tähelepanu pöörata ka hüaluroonhappe tootmisviisidele. Hüaluroonhapet toodetakse põhiliselt kahel viisil: seda eraldatakse loomsest koest või saadakse bakterkultuuride fermentatsioonil. Enim on hüaluroonhapet kukeharjastes, kuid loomse produkti puhul on ohuks nakatumine toksiliste proteiinide ja viirustega, mis võivad hiljem põhjustada nahas allergilist reaktsiooni.

Bakterite abil produtseeritud hüaluroonhape on väga puhas ja inimorganismile erakordse biosobivusega. Kui on tegemist patogeensete tüvedega, nagu streptokokk, võib hüaluroonhape sisaldada bakteriaalseid toksiine, proteiine, nukleiinhappeid ja raskemetalle, mis võivad esile kutsuda allergilisi reaktsioone. Seega on oluline ka kasutatud bakterite sobivus. Tootmisprotsessi keerukus ja väikeste molekulide saamine teeb tõhusa aine kalliks.

Hüaluroonhape LUMI toodetes:

Kõikides LUMI kreemides on naha paremaks niisutamiseks lisatud hüaluroonhapet.

– Kasutame mitme molekulaarkaaluga hüaluroonhapet tagamaks niiskuse kõikides nahakihtides.

– Kasutame väikesemolekulilist hüaluroonhapet molekulaarkaaluga 800 kDa.

– Ainel on allergeeni- ja patogeenivaba tootmisprotsess.