TASUTA TARNE al. 39€

LOODUSHOID. MIDA TEHA PAKENDIGA?

Sõbralikkus naha ja looduse vastu on kaks printsiipi, mida LUMIs toimetades järgime. Selles on sündinud ka meie otsused pakendi osas, mida siinkohal selgitame.

Oleme liitunud Eesti Taaskasutusorganisatsiooniga ja maksame selle eest, et meie pakendid taaskasutataks. Selleks aga vajame teie abi, et pakendid leiaksid pärast kasutamist tee õigesse konteinerisse.

 • SEGAPAKENDI KONTEINERISSE
  • Plastikpudelid tervikuna
  • Klaastaara puhul: pumbad, korgid, kaaned ja etiketid (tulevad suhteliselt hõlpsalt maha)
  • Mustad e-poe tellimuste mulliümbrikud
 • KLAASPAKENDI KONTEINERISSE
  • Klaaspudelid ja klaaspurgid
 • PABERI JA PAPI KONTEINERISSE
  • Toodete paberist ümbriskarbid
  • E-poe tellimuste pappkarbid, jõupaber, siidpaber ja infolehed

E-poest tellides soovitame valida pakendivaba võimaluse, nii jõuab koju vaid pudel või purk ise, ilma välise karbita. Aitäh!

Müüme e-poe ka mõningaid tooteid, mida ise ei tooda (nt probiootikumid). Nende puhul tuleks otsus sorteerimise osas ise teha või uurida tootjalt otse.

Miks oleme valinud plastikust pudelid?

Kasutame plastikust air-less pumppudeleid toodetel, mis sisaldavad kergesti rääsuvaid ja halvaks minevaid formulatsioone. Näiteks on külmpress kanepiseemneõlis rohkelt ülikasulikke oomega-3 rasvhappeid, mis aga rääsuvad õhuga kokkupuutel kiiresti.  See oli keeruline otsus, kus kaalukausil olid a) nahale eriti head külmpressõlidega säilutusainete vabad formulatsioonid plastikust pumppudelis või b) rafineeritud taimeõlide ja enamate säilitusühenditega formulatsioonid õhku ligilaskvas klaastaaras. Valisime toote kasulikkuse ja hügieenilisuse. LUMI kreemid on sõbralikud nahal elavatele kasulikele bakteritele, sest ei sisalda liigselt säilitusühendeid. Samuti on just kuumtöötletama õlides ja taimeekstraktides säilinud enim looduse võlujõudu: antioksüdante ja vitamiine.

Miks oleme valinud klaaspudelid ja -purgid?

Klaasist pakendisse paneme need tooted, mis kannatavad enam õhuga kokkupuudet ilma, et nende kvaliteet kannataks. Klaasi saab lõpmatuseni ümber töödelda uuteks klaastoodeteks. Pisut raskem kaasas kanda ja purunemisohuga, samas aga ilus ja keskkonnasõbralik.

Millisest pakendist unistame?

Loomulikult tahaksime, et meil oleksid air-less pumppudelid biolagunevast plastist. Ideaalis võiks see olla toodetud kanepikiust. Hetkel aga keegi sellist taarat ei tooda. Hoiame silmad lahti ja näppu pulsil, sest pakenditööstus areneb väga kiiresti, eriti arvestades maailmamere plastikreostust ja kliimakriisi. Plaanime tuua mõned järgnevad tooted turule ookeanist kokku korjatud ja juba taaskasutatud plastikust pudelites. See on järgmine samm rohelisema tuleviku suunas.

Kas pakendi saab meile tagasi saata?

Hetkel ei saa. Pudelid ja purgid, mida kasutame, peavad olema steriliseeritud ja steriilsetena nad meile pakenditehasest saabuvad. Et juba kord kasutatud pakend ümber töödelda uueks steriilseks pakendiks, see on päris keeruline ja kulukas protsess. Eriti plastikust air-less pumppudelite puhul, mida meie kasutame.

Rohepesu ei taha harrastada – et laseme teil taara meile tagasi saata ja siis viime ikka ise pärast pakendikonteinerisse. See kulutaks mõttetut energiat pakendite transpordile ja oleks võlts. Aga töötame selle nimel, et ükskord saaksime pakendi taaskasutusse võtta. Klaasi osas kaalume puhastuse- ja sterilisiseerimismasina ostu, et saaksime hakata klaastaarat tagasi koguma ja taaskasutama. Samuti nuputame hetkel muid taaskasutusvõimalusi.

MINU ROHELINE LUGU

Märt Miljan, LUMI kaasasutaja

Loodushoid on mu jaoks super oluline ja mõneski mõttes jookseb süda verd iga kord plastikpudelis tooteid välja saates. Käisin Tartus keskkoolis, kui liitusin ka keskkonnaorganisatsiooniga Scarabeus. Sellest ajast saati on jätkusuutlikkuse ja rohelisuse ideed mind ikka saatnud.

Püüan ise eeskuju näidata ning see polegi nagu mingi pingutus, pigem mõnus ja mõttekas elu osa. Prügi sorteerin juba aastaid, samuti tarbin suhteliselt vähe uusi asju. Õnneks on mõned asjad tehtud kestma. Sõidan endiselt jalgrattaga, mille ema-isa mulle 20 aastat tagasi kinkisid ja kannan talvel sama sulejopet, mida gümnaasiumiski. Aeglane mood ja kestvuskaubad parimal kujul! 😉

LUMIs püüame samm sammult astuda rohelisema pakendi suunas, sedasi nagu väikefirma võimekus kannatab. Õnneks on võimalusi mitmeid ja olukord pole kaugeltki lootusetu. Pakendi käitlemisel aga saame looduse jaoks midagi ära teha vaid üheskoos. Seega palun võtke see mõni lisaminut ja viige võimaluse korral pakend õigesse konteinerisse.

Oleme avatud taaskasutuse osas headele mõtetele, selleks võib julgelt alati mulle kirjutada.